Aromalampy jsou vedle svíček častým darem. Jedná se o keramickou, skleněnou nebo zřídka kovovou nádobu, která má svůj vlastní podstavec s místem na svíčku. Do nádobky se potom dá voda s pár kapkami éterického oleje a díky svíčce pod ní se obsah zahřeje a rozvoní.
Výběr aromalampy
Pokud uvažujete nad koupí aromalampy sami, je dobré mít na mysli pár věcí. Kromě toho, že se budete nejspíše dívat po takových, které se vám líbí a hodí do interiéru, pamatujte například i na velikost nádobky, ve které by měla voda vydržet déle než pár desítek minut. Pokud je nádobka příliš malá a obsah by se po chvilce vypařil, je to špatná volba. Jde o to, že svíčka by se nestihla pořádně rozhořet a obsah by se nestihl pořádně ohřát. A pokud by se vypařila voda a svíčka by poté zahřívala samotnou nádobku se zbytky esenciálního oleje, místo vůně by váš byt zalil zápach.
Dávkování olejů
Pozornost věnujte i dávkování éterických olejů. Zde platí – méně je více. Obecně záleží hlavně na prostoru. Pokud má aromalampa provonět například jen 5 metrů čtverečních, stačí 1-2 kapky. Nenechte se zmást tím, že po chvíli vůni necítíte. Sice si na ni zvyknete, ale stále na vás působí. Pokud však budete stále přidávat další a další olej, naopak vás ze silné aromatické vůně může začít bolet hlava a dokonce byste v místnosti vůbec nemuseli vydržet, ale utekli byste pryč.
Vonné vosky
Mezi žhavé novinky patří vonné vosky, které si oblíbilo mnoho žen a využívají je raději, než vonné, aromatické oleje. Tyto vosky lze zakoupit běžně na internetu, ve speciálních obchodech, ale také ve vybraných drogeriích a květinářstvích. Jejich podstata je v tom, že se dají do misky nad svíčku, kam normálně dáváme vodu a s olejem. Vosk se začne rozpouštět a tím se začne také uvolňovat jeho vůně. Když vosk přestane vonět, je potřeba „odpad“ z aromalampy vyjmout.
Výhoda těchto vosků je zejména v dávkování. Lze jej totiž rozdrolit a přidávat postupně. Je jedno, zda tam dáte osminu vosku nebo rovnou celý. Lépe se tak reguluje provonění místností.
Nevýhoda však může být v tom, že nejsou až tak aromatické, například levandulové a peprmintové. Téměř žádná vůně není taková, jako ta, kterou znáte z esenciálních olejů. Nepomohou vám tedy zřejmě lépe dýchat při rýmě. Záleží však, jak jste na vůně citliví. Je potřeba si vše individuálně vyzkoušet.
Domácí lékař
Pokud se vzdálíme od těch technických věcí a zaměříme se na samotné užívání lampy, musíme zmínit její účinky. Ty samozřejmě závisí hlavně na vůni, kterou zvolíme. Například bolesti hlavy zažene levandule, stres vám pomůže zvládnout vanilka. Pokud potřebujete ulevit dýchacím cestám při nachlazení a neradi inhalujete, aromalampa je tu pro vás a s ní i eukalyptové či citrónové oleje. Nezapomínejte také na to, že nejspolehlivější a nejlepší jsou kvalitní, 100% přírodní oleje.
Napsat komentář