Máte na zahradě bazén? Jakou v něm máte vodu? Fenoménem poslední doby je plnit bazény slanou vodou. Uchylují se k tomu jak jednotlivci, tak mnohá koupaliště. Co je na tom tak skvělého?
Snad každý, kdo má na zahradě bazén sní o tom, že voda bude po celou sezónu průzračně čistá, a to i bez každodenní péče a údržby. Buď k tomu účelu bude do bazénu přidávat přípravky na bázi chloru, nebo si pořídí solonizační jednotku, která pracuje na principu elektrolýzy, kdy se do vody rozpustí 0,35% koncentrace soli a zařízení si bude chlór samo vyrábět.
Jak vyměnit sladkou vodu za slanou?
- Zjistěte si, jestli je bazén i veškeré příslušenství vyrobeno z materiálů, které jsou odolné vůči slané vodě. V opačném případě pravděpodobně dojde ke korozi nerezových částí.
- Vodu není třeba vypouštět, zvládnete to i bez toho.
- Pořiďte si solonizační jednotku a nainstalujte ji.
- Počítejte s tím, že zařízení si bude chlór samo vyrábět, díky čemuž poroste pH bazénové vody.
Náš tip: Hodnotu pH pravidelně kontrolujte pomocí vhodného testeru.
K čemu bazénový solinátor slouží?
Většina lidí si myslí, že jeho pořízením končí nutnost lít do bazénu nějaké přípravky. Už si ale neuvědomí, že vodu sice dezinfikují, ale k tomu, aby v bazénu chlor správně fungoval, je třeba hlídat a upravovat hodnotu pH.
Víte, že správná hodnota pH pro chlor produkovaný solinátorem je v rozmezí 6,8 – 7,4 pH?
Proč je hodnota pH pro bazénovou vodu důležitá?
Hodnota pH ukazuje stupeň kyselosti vody a je třeba ji pravidelně kontrolovat, aby se držela v ideálním rozmezí. Ovlivňuje ji tvrdost vody, její čistota, počasí i používaná chemie. Nesprávné hodnoty se projeví zákalem vody, růstem řas, korozí kovových částí bazénu, podrážděním pokožky nebo očí.
Jaké jsou výhody a nevýhody slané vody v bazénu?
- Se znečištěním vody bojuje volný chlór, který nezapáchá a je šetrný k našemu organismu.
- Ekonomický provoz, k provozu bazénu se solinátorem vám stačí pytel sůl, která se prodává v pytlích po 25 kg. Na 1 m3 potřebujete zhruba 5 kg soli.
- Už žádné ruční dávkování chemikálií
- Ekologický způsob úpravy vody v bazénu
- Dezinfekce vody i když nejste doma
- Některá zařízení mají navíc funkci stabilizace pH, sama si pak měří hodnoty a dávkuje pH.
- V bazénu nesmí být žádné nerezové části (ani schůdky)
- Vyšší pořizovací náklady
Úprava kvality bazénové vody pomocí soli patří mezi ekonomicky i ekologicky příznivé řešení. Bazén se dezinfikuje i během vaší nepřítomnosti, takže se nemusíte po návratu z dovolené bát zelené a nevábně vonící vody. Navíc je tato úprava vhodná i pro alergiky, protože nijak nedráždí pokožku. Voda bude čistší, zdravější a průzračnější.
Napsat komentář