Přichází léto a s ním vysoké teploty. Přidejme k tomu ještě nedostupný balkon, nebo zahradu s bazénem a máme zaděláno na nemalý problém. Zvlášť, když nás k tomu ještě trápí bezesné tropické noci, které mívají negativní dopad na naši náladu i pozornost. Není proto divu, že se řada z nás rozhodne koupit klimatizaci do bytu. Jak na to se dozvíte v následujících několika odstavcích.
Spousta lidí považuje léto za nejlepší roční období. Každý den je teplo, je dlouho vidět a ke všemu jsou prázdniny! Odvrácenou stranou mince je ale všude poletující hmyz a nutnost pracovat i ve vysokých teplotách. Pokud navíc panují i v noci, čekají nás dny bez špetky energie a dlouhodobá frustrace, která pramení z nedostatku spánku.
Aby pro vás letní parna nebyla utrpením, můžete si koupit větrák, nebo investovat do kvalitní bytové klimatizace. Ne každý ale ví, jak ji správně vybrat, tak, aby nestála několik desítek tisíc, ale zároveň zvládla dělat svoji práci.
Tento článek proto berte jako malého průvodce do kapsy, který vám v této problematice mile rád poradí.
Druhy klimatizace
Výběr klimatizace není jenom tak. Kromě ceny se musíte orientovat i podle typu. Jinak je pravděpodobné, že si koupíte něco, co nepotřebujete, nebo nechcete.
V současné chvíli si můžete vybrat:
- Centrální klimatizaci
- Mini-split klimatizaci
- Okenní klimatizaci
- Přenosnou klimatizaci
Pokud vás zajímají rozdíly, centrální klimatizace pomáhá s cirkulací studeného vzduchu, který vede potrubím. Teplý vzduch se nasává zpět do klimatizace a je odváděn potrubím zase pryč. I když se jedná o efektivní způsob chlazení, je potřeba počítat se stavebními pracemi. Špatná velikost chladící jednotky navíc může chlazení dost prodražit.
Mini-split klimatizace nemá potrubí, takže se může jevit jako vhodnější alternativa k té centrální. Tento typ klimatizace má výhodu v tom, že na něj můžete napojit několik manipulačních jednotek, které jsou připojené k jedné venkovní. Každá z nich má navíc svůj vlastní termostat, takže nemusíte mít ve všech pokojích tu stejnou teplotu. (V dětském pokoji a obýváku může být trochu vyšší než v ložnici a podobně.)
Okenní klimatizace je zase jednotka, kterou zabudujete do okna. Kromě toho, že tak přijdete o světlo v místnosti nedokáže ochladit všechny pokoje. (Leda byste si do každého pořídili jednu.) Dalším mínusem je trochu menší výkon chlazení. A nakonec, přenosná klimatizace. Ta do sebe nasává teplý vzduch z místnosti a následně ho studený zas vypouští ven. Přebytečné teplo pak odvádí ven hadicí, která je natažená k oknu. Opět platí, že jí lze ochladit pouze jednu místnost.
Jak si z nich vybrat?
Nyní přichází čas položit si otázku, jaká klimatizace do bytu je pro vás ta nejlepší? I když na to neexistuje žádná univerzální odpověď, můžeme vám dát několik vodítek, která vám mohou pomoci s jejím výběrem.
Položte si následující otázky:
- Jaký je můj rozpočet?
- Chci chladit jen jednu místnost, nebo celý byt?
- Mohu si dovolit stavební práce?
Pokud máte neomezený rozpočet a můžete si dovolit (lidově řečeno) kopnout do podlahy, nebo do zdi, investujte do centrální klimatizace, kterou užijete všude. Pokud bydlíte v podnájmu, nebo máte peněz trochu méně (případně jste nákladně rekonstruovali byt a nechce se vám stavebními zásahy ničit plody svého úsilí a práce), vyhovovat by vám mohla mini-split klimatizace.
V případě, že chcete ochlazovat pouze jednu místnost, nemáte dost peněz a zároveň chcete, aby byla vaše klimatizace za všech okolností mobilní, pořiďte si přenosnou klimatizaci. Co se týče klimatizací do oken, ty u nás nejsou příliš populární a kvůli úbytku světla bychom vám o nich ani nedoporučovali moc přemýšlet.
Máte ve svém bytě klimatizaci? Podle čeho jste si ji vybrali? Budeme rádi, když nám své zkušenosti napíšete do komentářů pod článkem.
Napsat komentář