Máte na zahradě bazén, ale obyčejné lenošení ve vodě vás nebaví? Možná je v tom případě čas na to přemýšlet o pořízení protiproudu. Mimo volby, jaký výkon protiproudu si vybrat, uvažujte o jeho dalších specifikacích, které ovlivní, jak moc budete s jeho instalací spokojení.
Venku se začíná pomalu oteplovat. Což znamená, že se musíme připravit na sezónu koupání. Stačí se jen párkrát vyspat a je to tady! Hodně lidí ale jejich bazén nudí. Ne snad proto, že by se kolem něj nedaly pořádat večírky. Především kvůli tomu, že jim chybí nějaký další rozměr zábavy. Který dovede zajistit třeba závěsný protiproud do bazénu.
Ať už sníte o divoké řece, nebo jen o relaxaci, nabídneme vám pár tipů, podle kterých se při nákupu protiproudu řídit.
Jak vybrat protiproud
Protiproud bude ideální pro všechny, kteří chtějí ze svého bazénu udělat prostor pro relaxaci, nebo kondiční plavání. Přeci jen, voda, která je pod vysokým tlakem, dovede uvolnit ztuhlé svaly. A pokud jí plaveme naproti, musíme na to vynaložit mnohem větší množství energie.
Aby mohl tento mechanismus fungovat, součástí zařízení pro tvorbu protiproudu v bazénu je tryska, která dovede v extrémních případech vychrlit až 100 m3 vody za hodinu. (Což se ale odrazí na spotřebě.) Pro normální rodinu bohatě stačí, když si vyberou protiproud mezi 50-70 m3 za hodinu. Jeho volbu byste měli podřídit velikosti bazénu, účelu (ještě slabší než výše uvedený protiproud se hodí pro dětské bazény) a cenovým možnostem. V neposlední řadě, je důležité brát ohled na to, zda budete budovat úplně nový bazén, nebo hodláte protiproud umístit už do toho, který máte. (V takovém případě si rovnou vyberte závěsné zařízení.)
Na co si dávat při výběru pozor
Jak už bylo řečeno, závěsné protiproudy se dávají do bazénů, které už jsou hotové. A tím pádem do nich nejde nainstalovat žádné dodatečné systémy. (Nebo to jde, ale jen velice těžko.) U nich ale dávejte pozor na výkon. Pokud jsou silnější, musíte mít bazén o velikosti 5 metrů a víc.
Dále je vhodné myslet na:
- Spotřebu
- Snadnost údržby
- Předpokládanou životnost
- Bubliny
- Hlučnost
Vaším cílem je nákup takového bazénového protiproudu, který má velmi snadnou údržbu a dlouhou životnost. Velmi nepříjemné pro vás bude i plavání v případě, že bude vaše zařízení příliš hlučné. (Což by mohlo přispět i ke vzniku sousedských problémů.) Drahý provoz nakonec může způsobit, že se z vytouženého protiproudu stane jen občasné povyražení. Což zrovna neplní účel toho, proč jste si ho rozhodli koupit.
Jaké jsou zkušenosti s protiproudem u bazénu?
Má nákup protiproudu do bazénu smysl, nebo je lepší plavat s gumou, která je zavěšená nad hladinou, která plavce nepustí při pohybu v bazénu o moc dál?
Lidé, kteří mají protiproud, říkají, že:
- Je lepší investovat do dražšího zařízení
- Se víc vyplácí aktivní protiproud než pasivní
- Levné protiproudy mohou být při plavání spíš na obtíž
- Se nejedná o využitelnou investici a nejvíc si z ní odnášejí děti (kterým ale musí být protiproud přizpůsobený, viz výše)
- Se vyplatí snad jen jako atrakce
- Může vyhovovat plavcům, kterým jde o budování fyzičky a mají velký bazén, ale jinak si jde poradit i bez něj
Z výše uvedeného plyne to, co jsme zmiňovali už v jiných částech tohoto článku. Protiproud v bazénu je určitě zajímavý. Velká část uživatelů ho ale pouští jenom pro děti, nebo v rámci speciálních příležitostí. Vzhledem k tomu, že je při jeho pořizování lepší investovat do dražšího kousku vyšší třídy, je potřeba ho udržovat a jeho provoz něco stojí, ti, kteří ho mají doma se většinou shodují na tom, že je lepší guma, nebo návštěva veřejného koupaliště/bazénu, které má protiproud také.
Máte bazénový protiproud, nebo ho považujete za něco, bez čeho se dokážete obejít?
Zdroje informací
https://poolresearch.com/swim-jet-system/ – Protiproudy do bazénů (anglicky)
Napsat komentář