Pokud jste vášniví zahrádkáři, určitě jste přemýšleli o pěstování nějaké nové rostliny. Jako ideálním kandidátem se v tomto ohledu jeví bobkovišeň. Říkáte, že jste o ní ještě nikdy neslyšeli? Pak byste se měli začíst do našeho dnešního článku.
Klasickou višeň znáte. Ale bobkovišeň? Co je to za novoty? I když možná kroutíte hlavou, co si to kdo zase vymyslel, faktem je, že bobkovišeň je stálezelený keř, který je velmi dobře znám v oblasti Černého moře. Zvlášť pokud mluvíme o bobkovišni lékařské.
Abychom vás ale nemátli, pokud budete o bobkovišni mluvit někde na veřejnosti, raději používejte schválený název vavřínovec lékařský. Alespoň tak to říká Česká zemědělská univerzita v Praze. Případně můžete použít i jiný z existujících (ač neoficiálních) názvů, mezi které patří bobkotřešeň lékařská, střemcha bobková nebo střemcha vavřínová.
Jelikož ale nejsme na hodinách češtiny, ale v magazínu o zahradě a bydlení, podíváme se, na co vše se dá bobkovišeň použít.
Na co je dobrá bobkovišeň
Je jasné, že pokud má něco v názvu slovo “lékařská”, dá se předpokládat, že se daná věc používá v lidovém a alternativním léčitelství. Jak je to ale v případě bobkovišně? Ačkoliv tomu nebudete chtít věřit, bobkovišeň je jedovatá. Speciálně pak hovoříme o listech a plodech. Po jejich požití se v těle tvoří kyanovodík a je možné si svou nepozorností přivodit otravu. Jelikož k ní dochází postupně, měli byste co nejdříve kontaktovat lékaře. Následkem otravy totiž může být i smrt.
Jaké jsou druhy bobkovišní?
Rodina bobkovišní je celkem pestrá. Kromě bobkovišně lékařské známe i bobkovišeň portugalskou. A i mnoho dalších odrůd té úplně základní. Z toho důvodu stačí jít do nejbližšího zahradnictví, které bobkovišně prodává a vybrat si takovou, která vám svým vzezřením a náročností péče bude sedět nejvíce. Pokud si zvolíte dobře, můžete se rozhodnout, že uděláte z bobkovišně živý plot.
Bobkovišeň a cena
Cena bobkovišní se liší podle druhu a velikosti. Cena začíná od cca 100 korun a může vyšplhat až na 1000 korun. Průměr se ale pohybuje mezi 250-390 korunami. Je to tedy opravdu hlavně o tom co a kde se rozhodnete koupit. A pak samozřejmě na tom, v jakém množství.
Jak sázet
Pokud se rozhodnete pro živý plot z bobkovišně, hodí se vysadit už větší rostliny. Nebudete totiž muset řešit, že se některá semena neuchytila a máte v zelené stěně díru. V ideálním případě ji zasaďte na místě, kde je sucho. Příliš vlhká zemina jí nedělá dobře. Proto ji lze nasadit na místa s přímým slunečním svitem. Pokud máte zásaditou půdu, hnojivy ji udělejte pro bobkovišeň kyselejší. Zalévejte přiměřeně. Dopředu ale myslete na to, že se nehodí do domácností s malými dětmi a zvířaty. Kvůli výše zmíněné jedovatosti.
Jak rychle roste bobkovišeň?
Bobkovišeň se zasazuje na jaře. Pokud bude dělat bobkovišeň živý plot, vzdálenost by měla být cca 2, maximálně 3 sazenice na metr délky. Především proto, že bobkovišeň může za dobrých podmínek vyrůst až do výšky 4 metrů. Z toho plyne, že bobkovišeň má celkem excesivní růst, pokud jí nic nechybí. Takže výsledky své práce můžete vidět už celkem brzy.
Bobkovišeň a pěstování v nádobách
Pěstování bobkovišně v nádobách přichází v úvahu jen tehdy, pokud se rozhodnete řízkovat. Tedy, množit. Hlavně proto, že řízky nemusí být oproti dospělým rostlinám tak odolné. Z toho důvodu se vysazují až v jarních měsících.
Jak se starat o bobkovišeň
V zimě o ni nemusíte mít strach, protože nemá tendenci zmrzat. Je ale potřeba dávat pozor na to, aby nevyschla před zamrznutím půdy. Stříhání se doporučuje v dubnu, ale můžete ho posunout až na červenec. Také se nemusíte bát, že by ji postihly nějaké choroby. Ty u ní nebývají obvyklé.
Bobkovišeň a množení
Pokud máte zájem, můžete si namnožit další bobkovišně, které si dáte na zahradu, nebo jimi obdarujete své známé. Jak už bylo řečeno, množení probíhá řízkováním. To by mělo přijít ke konci léta. Jejich délka by měla být minimálně 10 cm. Řízky by měly mít navíc jen 2, maximálně 3 listy.
Aby měly řízky vůli růst, musíte je namočit do růstového stimulátoru. Teprve pak je můžete zasadit do nádob a na jaře vysadit na zahradě.
Máte na zahradě bobkovišeň, nebo je to pro vás něco nového?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bobkovišeň_lékařská – Bobkovišeň lékařská (česky)
Napsat komentář