Pokud máte zahradu a přemýšlíte o tom, jak byste ji mohli zvelebit, možná byste měli vyzkoušet bylinkovou spirálu. Kromě toho, že vypadá reprezentativně, vám umožní pěstování širokého spektra bylinek, které využijete během vaření. Jak ale takovou spirálu vyrobit svépomocí? Na to se podíváme níže.
V případě, že máte ve svém okolí někoho, kdo rád zahradničí, nebo si cestu do práce zkracujete uličkami rodinných domů, dost možná už jste se setkali s bylinkovou spirálou. Kromě toho, že posouvá celkový dojem ze zahrady na novou úroveň, může být i velice užitečná. Není totiž bylinka jako bylinka. Zatímco některé potřebují náročné podmínky, dalším nevyhovují špatně vybraní sousedé.
Jak to udělat správně?
Důvody, proč dát bylinkové spirále zelenou
Bylinková spirála na zahradě může být zajímavým dekoračním prvkem. Také vám ale může ušetřit spoustu prostoru, protože ji dostanete i do zahrad, které mají jen omezenou velikost. Bylinkové spirály jsou skvělé i při vaření, protože budete mít neustálý přísun čerstvých bylinek.
Jak už název bylinkové spirály správně napovídá, v centru spirály bývá nejvyšší bod. Spirála se pak postupně snižuje. Na její výrobu se dá použít široké spektrum materiálů, od kamenů po dřevo. Vyjde vás tedy relativně levně.
Mezi další výhody pěstování bylinek ve spirále patří:
- Dobrý odtok vody (každá bylinka potřebuje trochu jinou vlhkost půdy)
- Koordinace slunečního svitu (ne všechny bylinky vyžadují stejný přístup ke slunečnímu záření)
- Dostatek místa pro růst bylinek
Jak správně vybrat místo?
Bylinková spirála by neměla být umístěná jen tak někde. V ideálním případě si vyberte místo blízko kuchyně, které má alespoň 6 hodin slunečního svitu během dne.
Materiál pro stavbu
Když už víte, kde spirála bude, začněte se zajímat o vhodné typy materiálů, které můžete při konstrukci použít.
Hodí se:
- Dřevo
- Cihly
- Kameny
- Dlažba (která vám zůstala po dokončování cesty, nebo parkovacího stání)
Každý materiál má své klady a zápory. Kameny sice vypadají velice rustikálně, ale tím, jak jsou nepravidelné, vám bude tvorba stabilní konstrukce způsobovat potíže. Cihly jsou dobře dostupné, levné a dobře se z nich staví, takže v tomto případě by neměly vznikat žádné vážnější komplikace. To samé platí o dlažbě. Dřevo je opět reprezentativní, ale nemusí být z dlouhodobého hlediska dostatečně odolné.
Jak postupovat dál?
Vyznačte si svou spirálu v životní velikosti na zem a následně instalujte vybraný typ materiálu. Cílem je, aby se terén od středu spirály postupně svažoval dolů. (Z toho důvodu je lepší začít v nejvyšším bodě a následně postupovat dolů.) Nakonec přidejte do spirály zeminu. Kupujte ji až nakonec, protože nikdy nevíte, jestli se vám podaří vyrobit spirálu tak, jak jste si představovali. (Může být ve srovnání s plánem buď moc malá, nebo naopak větší.) Nakonec přidejte bylinky.
Do bylinkové spirály zasaďte:
- Bazalku
- Rozmarýn
- Tymián
- Oregano
- Pažitku
- Koriandr
- Citronovou trávu
Pokud budete mít zájem, do vyčleněného prostoru můžete zasadit i okrasné rostliny. Nic není zakázáno.
Máte na zahradě bylinkovou spirálu, nebo je to podle vašeho názoru jen nějaký módní výstřelek?
Zdroje informací
https://savvygardening.com/herb-spiral/ – Jak vyrobit bylinkovou spirálu (anglicky)
Napsat komentář