Ceny vlastního bydlení se už několik let drží na rekordních maximech a dostupnost hypoték strmě klesá. Když k tomu ještě připočítáme zabijáckou inflaci, mnoho lidí musí sen o vlastním bydlení jednoduše vzdát. Mohlo by tuto situaci vyřešit trvalé bydlení v mobilheimu?
Špatně dostupné bydlení nutí lidi přemýšlet o tom, jak tuto svízelnou situaci vyřešit. Zatímco někdo se spokojí s mikro domkem, který stojí někde na poli, a ve kterém je prostor sotva pro dva lidi, další zkouší uvažovat o pořízení mobilheimu. Jenže, ačkoliv tato varianta vypadá poměrně smysluplně, je třeba znát veškeré náležitosti a omezení, které tato volba přináší.
Jaká je příprava pozemku pro mobilheim? A dá se využít pro trvalé bydlení? Na to vše a mnohem víc se podíváme níže.
Co je mobilheim?
Než se pustíme do řešení něčeho komplikovanějšího, podíváme se na to, co to ten mobilheim vlastně je. Ve své podstatě jde o mobilní dům, který lze v případě potřeby transportovat z místa na místo. Tento trend se uchytil ve 20. letech minulého století v USA, protože hodně lidí muselo cestovat napříč státem za prací. Trend bydlení v karavanu se do Evropy dostal až v posledních letech.
Je mobilheim opravdovým domem?
I když se vám to může jevit bláznivě, naše legislativa nehledí na mobilní dům jako na skutečný dům. Také se na něj nehledí jako na celoroční bydlení, jeho primární účel by měl sloužit především k sezónnímu ubytování. Vzhledem k tomu, že mobilheim můžete někde odstavit a užívat ho jinak, než jako vozidlo, před jeho umístěním potřebujete územní rozhodnutí nebo územní souhlas od stavebního úřadu.
Je možné v něm celoročně bydlet?
Abyste mohli v mobilheimu celoročně bydlet, musí být mobilheim posouzen jako klasický obytný dům. V první řadě si tedy ohlídejte, že je stavba v souladu s územní dokumentací. Aby toho nebylo málo, stavba musí zapadat i do charakteru oblasti. (Což určitě znají lidé, kteří někdy rekonstruovali starý vesnický dům nebo si chtěli v nějaké vesnici pořídit novostavbu, jejíž vzhled museli neustále upravovat tak, aby uspokojil pracovníky úřadů.)
Dále mobilheim musí splňovat:
- Technickou odolnost
- Stabilitu
- Požární bezpečnost
- Hygienu
- Energetickou náročnost
- Dopad na životní prostředí
Na co si dát pozor?
Stejně jako u jiných staveb hrozí, že neohlášení využívaného mobilheimu bez příslušných náležitostí může být posuzováno jako černá stavba, za kterou hrozí pokuta a její odstranění.
Nákup mobilního domu
I když vás to může ze zcela pochopitelných důvodů svádět, nevybírejte si poskytovatele mobilního domu pouze podle jeho ceny. Zkušenosti s bydlením v mobilheimu jsou takové, že je lepší si raději něco připlatit a za své peníze dostat objekt, který vyhovuje všem požadovaným normám. Také si zkuste vybírat poskytovatele, který je delší dobu na trhu, protože bude mít víc zkušeností a s největší pravděpodobností půjde o důvěryhodnou značku. Vůbec se nebojte si jít prohlédnout vzorové mobilheimy do některé z poboček. Někdo také nemusí zahrnovat dopravu objektu na místo, další zase umožňují zpětný odkup. Zkuste tedy výběru poskytovatele věnovat dostatek času a energie. Z dlouhodobého pohledu se vám to vyplatí.
A co pozemek?
Naprostou samozřejmostí by mělo být, že pozemek, který se rozhodnete využít k bydlení, by měl být napojen na inženýrské sítě. To znamená, že byste měli mít odpad, přípojku na vodu, elektrickou a plynovou přípojku atd. Z toho důvodu také počítejte s tím, že nákup pozemku pro mobilheim vás nevyjde úplně nejlevněji. Na druhou stranu, pokud budete mít štěstí a dostane se k vám pozemek s atypickým tvarem, na kterém by musela stát jen hodně netypicky řešená nemovitost, v takovém případě můžete mít při bydlení v mobilheimu výhodu.
Přemýšleli jste o pořízení mobilheimu, nebo máte z takového řešení obavy?
Napsat komentář