Jelikož se na mnoha českých zahradách pěstují jablka, je důležité se důkladně informovat o tom, kdy provádět řez jabloní, jak při něm správně postupovat a jestli je zásadní u tohoto hledět na nějaká další pravidla. Ať už se rozhodnete prořezávat na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě, stromy budou prospívat a každý rok vám nabídnou své chutné plody.
Pokud nechcete mít jabloně jen na okrasu, musíte o ně pravidelně pečovat. V opačném případě se nemůžete těšit z plodů své práce. V případě, že pěstujete jabloně úplně od nuly, pravděpodobně vás bude zajímat řez jabloní druhý rok. K němu se přistupuje tak, že druhý rok po výsadbě stromku provedete průklest přebytečných výhonů a větvení. U základních větví byste měli také odstranit konkurenční výhonky. Nakonec zkrátíte nejslabší větev asi o polovinu, ale vždy jen do vyzrálého dřeva.
Řez mladých jabloní má také svá určitá specifika. Mladý stromek potřebuje, abyste z něj odstranili všechny přebytečné spodní větve. Následně vyberete vedoucí větev a odstřihnete z ní ty zbylé. Necháte jen cca 3-4 postranní větve, které zkrátíte hned za očkem zhruba o polovinu.
Co když už ale máte větší stromy? Jak se během roku chovat k nim? A jaký byste měli během prořezávání zvolit postup?
Řez jabloní podle ročního období
Leden a únor
V případě, že máte zájem o podporu růstu ovocného stromu, k prořezávání přistupujte během ledna a února, kdy je vegetační klid. Nejvhodnější je tento postup u stromů, které dobře plodí, ale chtěli byste, aby vám ještě trochu vyrostly. V ideálním případě by nemělo v den prořezávání větví mrznout. Primárním cílem je zmlazení plodného obrostu a průklest koruny jabloně. Starší stromy raději prořezávejte v únoru. Také si můžete dovolit citelnější zmlazení. Po prořezávání použijte štěpařský vosk.
Březen a duben
Když si vyberete průřez jabloní hned na začátku jara, můžete tímto způsobem jabloni zajistit větší plodnost. Vybírejte si čas, kdy začínají rašit pupeny. I když tím strom trochu oslabíte, následně ho to podpoří ve větší produkci plodů. Větší rány opět zamažte štěpařským voskem.
Květen
Při prořezávání jabloní v květnu se hledí hlavně na to, jestli strom neroste moc bujně. Jelikož zkracování a úprava stromu může mít v tomto období negativní vliv na jeho stav, po dobu několika let by se měla taková jabloň dostat do minimálního kontaktu s hnojivem s obsahem dusíku.
Červen a červenec
V těchto měsících se jabloně doporučuje upravovat pouze minimálně. Když už to musí být, zkraťte pouze letorosty rostoucí směrem nahoru. Případně ty, které zasahují do koruny nebo ty, které křižují výhony. U mladého stromu se kontroluje letorost a upravuje se jeho tvar.
Srpen
Když se rozhodnete pro řezání jabloně v srpnu, vybírejte si pro to jeho druhou polovinu. Pokud jste ale důkladně prořezali strom na začátku roku, často je další úprava stromu zbytečná.
Září a říjen
Jakmile bude po sklizni jablek, můžete prořezat starší kousky. Vhodný je například řez plodonosného obrostu. Pokud byste ale plánovali řezání, po kterém by zůstaly větší rány, raději ho nechte až na jaro. Stromy, které plody nemají, můžete prořezávat až do poloviny září, další rok by je to mělo podpořit v jejich plodnosti. Řez se ukončuje nejpozději v říjnu, kdy ještě panuje teplé počasí.
Jaké má řez jabloní pravidla?
Pro začátečníky může být správný řez jabloní opravdovým oříškem. Vzhledem k tomu, že stromy během roku prochází několika fázemi, a každá z nich vyžaduje trochu jiný přístup, můžete snadno skončit s výsledkem, který jste vůbec nezamýšleli. Proto se podíváme na několik zásad, kterých byste se měli během péče o stromy v ideálním případě držet.
Zásadní je, aby:
- V koruně bylo dost světla
- Řez stromů přispěl k pravidelnému tvaru větví
- K prořezávání docházelo ve správnou dobu
Během péče o jabloně se také setkáte s něčím, čemu se říká výchovný řez jabloní. Co si pod tím konkrétně představit? Kdy se dělá? A co přesně má zajistit?
Výchovný řez jabloní
Výchovný řez jabloní se dělá v prvních letech po zasazení stromu. Jak jistě dobře chápete, díky tomu se postupně založí a tvaruje koruna budoucího stromu. Výchovný řez se z praktických důvodů doporučuje provádět až po skončení mrazů, ale stále ještě v době takzvaného vegetačního klidu.
Další druhy řezu
Když jste zvládli řez v prvních letech od vysazení jabloně, budete potřebovat znát i další termíny, které se pojí s budoucím úspěchem. Patří mezi ně udržovací a zmlazovací řez.
Udržovací řez
Udržovací řez se dělá u stromů, které dobře rostou a nic zásadního jim nechybí, tento řez však potřebují k tomu, aby zůstaly stále v dobré kondici. Když má dřevo cca 2 roky, zkraťte ho o ¼. Pokud má dřevo mezi 3-4 roky, můžete ho zkrátit zhruba o polovinu.
Zmlazovací řez
Zmlazovací řez se dělá hlavně u polokmenů a vysokokmenů. Začíná se odstraněním slabých a odumřelých větví. Základní výhonky se pak zkrátí na 1-2 m.
V neposlední řadě se při každém prořezávání jabloní nezapomeňte informovat o tom, jaký konkrétní druh jabloní na své zahradě máte. Výše uvedené informace jsou obecné, každý druh jabloně vyžaduje trochu něco jiného.
Co když prořezávat nebudu?
Když prořezávat nebudete, váš ovocný strom může růst značně nepravidelně. Také může mít problémy s plodností a s dalším růstem. V neposlední řadě, kvalitní prořezávání může vést k tomu, že jabloň bude plodit chutné a dobré ovoce. Pokud tedy nechcete jablka spíše malá, kyselá a skvrnitá, průřez jabloní by měl být naprostou samozřejmostí.
V případě, že se vám zdá prořezávání jabloní příliš náročné, můžete si na něj pozvat odborníka, který si se správným prořezáváním stromů na vaší zahradě snadno poradí. Sice to bude něco stát, budete mít ale jistotu, že stromy budou pěkné, plodivé a zdravé.
Zkoušeli jste někdy řez jabloní svépomocí, nebo dáváte přednost odbornému řešení?
Napsat komentář