Topná sezóna se blíží, což s sebou často přináší nutný servis topné soustavy. A je jedno, zda jde o byt v paneláku nebo o rodinný dům či o auto. Jak odvzdušnění radiátorů probíhá? A zvládnete to i bez asistence profesionála?
Odvzdušnění topení je hodně důležité, i přesto to ale mnoho lidí nedělá. To je velká chyba, protože pokud se do topné soustavy dostane vzduch, často nefunguje tak, jak by správně měla. A jelikož ze své zkušenosti víme, že topenáři mají s příchodem podzimu dlouhou čekací dobu, mohlo by se stát, že se váš problém vyřeší až dlouho poté, co začnou úřadovat první mrazy. A to rozhodně není ani trochu příjemné.
Přečtěte si: Jak se zbavit octomilek?
Pokud tedy nechcete, aby bylo vaše topení vlažné i při maximálním výkonu, pravidelné odvzdušňování má jednoznačně smysl. Mezi hlavní znaky problému se vzduchem v topení patří kromě nižšího výkonu například i na poslech detekovatelné šplouchání.
Jak se tedy tohoto problému snadno zbavit?
NÁVOD: Odvzdušnění topení krok za krokem
Nyní se podíváme na to, jak byste měli v průběhu odvzdušňování topení doma postupovat, abyste byli během své mise úspěšní.
Krok 1: Nejprve se přesvědčte, že máte po ruce šroubovák nebo odvzdušňovací klíč, kterým otevřete ventil na topení.
Krok 2: Jakmile dojde k otevření ventilu, začne z něj unikat vzduch, který pak bude následován vodou. Ventil by měl být otevřen, dokud nepřestane vytékat voda bez bublinek.
Krok 3: Hned na to ventil zase zavřete, ale ne úplně těsně, protože by mohlo dojít ke stržení závitu.
Krok 4: V případě, že jste vypnuli před odvzdušněním kotel nebo čerpadlo, můžete zařízení znovu zapnout.
Krok 5: Po odvzdušnění zkontrolujte tlak v soustavě a v případě potřeby doplňte vodu.
Krok 6: Po každém dopuštění vody je třeba provést odvzdušnění.
A co podlahové topení?
Pravidelně odvzdušňovat by se mělo i podlahové topení. Každé podlahové topení by mělo mít odvzdušňovací ventily na kotli a na rozvaděči. To by mělo zajistit samovolné odvzdušnění. Na vás tedy především bude dopouštění vody.
Postupovat můžete následovně:
Krok 1: Uzavřete všechny okruhy na rozvaděči.
Krok 2: Připojte na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa hadici na vodu.
Krok 3: Další hadici připojte na těleso rozvaděče.
Krok 4: Otevřete a zavřete postupně jednotlivé okruhy a opatrně dopouštějte vodu.
Odvzdušnění topení v domě i v paneláku
Je jedno, jestli bydlíte v panelovém domě nebo v rodinném domku. O topení a jeho kondici byste se měli starat tak, či tak. Než se do něčeho pustíte, pořádně si topení prohlédněte a snažte se najít postranní ventil, který slouží k odvzdušňování.
Zajímavostí je, že v bytových domech by měli k odvzdušnění topení přistupovat hlavně obyvatelé nejvyšších pater, ale není na škodu, když se sousedé z jednoho vchodu domluví na vzájemné spolupráci. (Což může být v době, kdy téměř neznáme své sousedy, trochu problém.) Zásadní je, aby vaši sousedé otevřeli termoventily u všech radiátorů a nastavili je na nejvyšší hodnotu. V této pozici by měly být po dobu několika dní. Díky této praxi vzduch z nejnižších pater vystoupá až nahoru, takže ten, kdo má výpustný ventil, pak může pracovat.
Odvzdušnění topení v rodinném domě funguje na podobném principu. Vždy se totiž začíná od radiátorů v nejnižším patře a následně se postupuje až k nejvýše umístěným radiátorům. Nejprve otočte hlavici na nejvyšší stupeň a vypněte oběhové čerpadlo. Poté asi půl hodiny počkejte, protože potřebujete, aby došlo k nahromadění bublin. Právě v takové chvíli se pak hodí topení odvzdušnit.
Odvzdušnění topení v autě
Někdy se může stát, že je potřeba odvzdušnit i topení v autě. Jak to ale udělat? V případě, že si nejste jistí na 120 % tím, co děláte, raději dejte auto do servisu, protože každý model auta může mít trochu jiný způsob odvzdušnění a mohli byste si akorát přidělat nežádoucí potíže.
Často ale stačí, když otevřete víčko nádobky na chladící kapalinu a zahřejete motor. Poté by mělo dojít k samovolnému vypuštění vzduchu. Než se ale do něčeho pustíte, přesvědčte se, zda nemáte k dispozici speciální odvzdušňovací ventil.
Také pravidelně odvzdušňujete topení?
Napsat komentář