Štěnice jsou parazité, které v lidech dovedou snadno vyvolat pocit hnusu a strachu. I přesto, že s nimi často nepřijdeme za celý život do kontaktu, někteří mají tu smůlu a přijede s nimi štěnice v oblečení z dovolené, nebo dokonce z veřejné dopravy. Jak je poznat? A jak probíhá deratizace štěnic?

I když vás mravenci doma možná přivádějí k šílenství, ve srovnání se štěnicemi jde rozhodně o mnohem menší problém. Třeba proto, že tito parazité jsou skutečně záludní a je prakticky nemožné se jich bez profesionální pomoci deratizátora zbavit.

Navíc – mravenec vás pravděpodobně kousne jen proto, že jste mu něco udělali (což může zahrnovat i to, že mu ležíte v mraveništi v trávě, o kterém nevíte). Štěnice vám ale bude doslova pít krev a může způsobovat i řadu zdravotních potíží.

V tomto směru nedosahuje stejné intenzity hrozby ani to, že se u vás doma usadil mol šatní, který si pochutná na vašem oblíbeném svetru.

Jak tedy poznat, že máte doma štěnice i vy? A funguje na ně Savo, nebo jde o pouhou báchorku?

Stopy štěnice na těle

štěnice

Štěnice se živí lidskou a zvířecí krví, takže je obvykle najdeme na místech, kde k nám mají dobrý přístup. (Klasicky třeba ložní prádlo a matrace v hotelech nižší kategorie a podobně.)

Kdybyste se ptali, jak štěnice vypadá, pak bychom vám řekli, že jde o bezkřídlý hmyz, který má červenohnědou barvu, je oválný a plochý a dospělý jedinec má většinou velikost asi jako jablečné zrnko.

Malé štěnice, kterým říkáme nymfy, bývají světlejší a menší. (Jejich barva může být nažloutlá a průhledná.) Kvůli své velikosti a zbarvení je někdy těžké je objevit.

Mezi příznaky štěnic v domácnosti pak patří třeba:

  • krvavé flíčky na oblečení, povlečení a na těle,
  • drobná světle žlutá vajíčka nebo skořápky,
  • štěnice, černé tečky o velikosti tečky.

Příčiny štěnic v domácnosti

štěnice příčiny

Štěnice si většinou odněkud přineseme. Také k nám ale mohou nalézt odněkud, kde je to jimi zamořeno. V tomto směru je tedy potřeba dávat pozor (například) na méně pořádné sousedy.

Deratizace štěnic

Asi vám neuděláme velkou radost, ale deratizace štěnic není vůbec jednoduchá. A mnohdy se to neobejde bez služeb opravdového profesionála.

Například Savo na štěnice nefunguje vůbec, takže nemá význam skupovat ho po litrech. Bylo by to zbytečné vyhazování peněz z okna.

Také je potřeba provést důkladný průzkum a detekovat, kde všude štěnice v domácnosti jsou. V domácích podmínkách určitě pomáhá například parní čistič a praní ložního prádla a dalších tkanin na hodně vysokou teplotu. Prádlo by se pak mělo dát i do sušičky, která by měla dosáhnout teploty (alespoň) 45 °C.

štěnice deratizace

Některá místa ale sami ošetřit nedokážete. To se týká třeba matrací, nábytku a koberců, ve kterých se mohou štěnice taktéž schovávat. V té chvíli přijde odborník s potřebnou chemií a udělá svou práci. Celý proces se navíc musí po 14 dnech opakovat.

Pro někoho představuje velký problém i skutečnost, že po dobu celého zásahu musí spát ve své vlastní posteli, aby přilákal další případné přeživší štěnice, které je potřeba efektivně zahubit v dalším kole.

Cena deratizace se pak různí podle velikosti objektu, ale počítejte s tím, že vás bude stát v řádu několika tisíc.

Prevence štěnic

Určitě pomáhá průběžný úklid domácnosti. To ale není to jediné, co můžete pro sebe a svou rodinu udělat.

Pomáhá i:

  • používání krytů na matrace a průběžná kontrola toho, zda v nich nejsou díry,
  • třídění věcí, protože pak se štěnice nemají kam schovat,
  • když po výletech vyperete oblečení na vysokou teplotu a vysušíte ho v sušičce,
  • utěsnění všech potenciálních škvír.

U nábytku z bazaru a podobně zase vše důkladně prohlédněte, zda někde nenajdete podezřelý pohyb nebo díry, z kterých by mohl migrovat skrytý hmyz.

Museli jste někdy řešit likvidaci štěnic? Pokud ano, dopadla úspěšně?

Zdroj

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/bedbugs-infestation – Vše o štěnicích (anglicky)

https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/how-to-get-rid-of-bed-bugs – Jak se zbavit štěnic (anglicky)