Textilní haly v poslední době rostou jako houby po dešti. Značný podíl na tom má firma POLAK CZ, která staví haly po celé ČR i Slovensku. Zájem o ně mají různí podnikatelé i státní instituce – dělali například halu Armádě ČR, která se používá v Afghánistánu pro opravu vrtulníků.

Z toho plyne, že textilní haly mají skutečně široké spektrum využití. Používají se jako stáje, sklady, zemědělské budovy, jízdárny, hangáry či sportovní areály. Přestože to tak zvenku vůbec nemusí vypadat, uvnitř se dají hodně přizpůsobit. Volitelně je lze vybavit třeba topením, odvětráváním, mantinely, tribunami či seníky.

hall-495368_640

Kolik toho vydrží?

Daleko víc než si nezasvěcení myslí. Konstrukce je sice stvořená z lehkých ocelových trubek, které se dají kdykoliv rozložit, takže jsou haly přemístitelné a rozšířitelné, ale to jim neubírá na pevnosti. Odolná je i plachta, která celou stavbu pokrývá.

Plachta patří do kategorie těžko hořlavých stavebních materiálů, má životnost minimálně 10 let. Odolává UV záření, mechanickému prodření i klimatickým podmínkám. Stavbě vždy předchází výpočet nezávislého statika, který ověří, že textilní hala vydrží klimatické podmínky konkrétní lokality. Sníh ani vítr problém nepředstavují, haly vydrží zatížení více než 4 kPa a například jmenovaný hangár v Afghánistánu odolává nárazovému větru o rychlosti až 190 km/h. A kdyby se někde objevilo prodření, dá se plachta snadno opravit svárem.

Bez základů a bez povolení

Za určitých podmínek nejsou pro stavbu haly potřeba ani základy, ani stavební povolení. Vše se musí posoudit vzhledem ke konkrétní lokalitě a požadavkům, jelikož zakotvení do země pomocí železných trnů není vhodné pro velké stavby. Výjimka ze stavebního povolení také platí pouze pro haly do 1000 m2 zastavěné plochy a výšky 15 m, pokud budou postaveny dočasně na dobu nejdéle 3 let.

Od konkrétního případu se odvíjí i cena. Každá hala je vyráběna na míru tak, aby vypadala podle představ a co nejlépe sloužila.