Aloe vera je oblíbená tropická rostlina, které se připisuje řada pozitivních účinků. Jelikož vypadá i velmi pěkně na pohled, řada lidí ho s oblibou pěstuje i doma. Přemýšlíte o tom, že byste ho chtěli rozmnožit? Pokud ano, níže vám nabídneme postup, jak to udělat správně.
Aloe vera dokáže poznat téměř každý, protože má tuhé listy, v jejichž nitru se ukrývá průhledný gel, a které mají na okrajích jasně patrné ostny. Gel z aloe vera je hodně populární například v kosmetickém průmyslu, protože vlasům a kůži dodává potřebnou hydrataci. (Přidává se do šamponů i do krémů.) Gel z aloe vera se také používá jako první pomoc při popáleninách. V neposlední řadě, z aloe vera se připravuje i chutný nápoj.
Co když ale nemáte ambice ho nějak zpracovávat, ale chcete se jím kochat v květináčích? Pokud si na jeho množení sami netroufáte, dáme vám pár tipů, jak ho můžete v pohodlí domova snadno namnožit.
Pokud se nebojíte si trochu ušpinit ruce, můžeme jít na to.
Nová rostlina
Množení s řízky často není potřeba, protože pokud už doma nějaké to aloe máte, je docela pravděpodobné, že vám v jeho těsné blízkosti vyroste úplně nová rostlina. (Které můžete říkat třeba baby aloe, pokud chcete.) Díky tomu se o nějaké množení rostliny nemusíte vůbec starat.
Z listu
Pokud vás první metoda kvůli své jednoduchosti moc neuspokojuje, můžete se pokusit namnožit aloe vera z listu. To uděláte tak, že odříznete celý list až u kořene a následně ho necháte cca 3 dny zavadnout. Čeká se na to, až se ořezaná rána sama zacelí. Následně aloe zasaďte do hlíny a dopřejte mu zálivku.
List s banánem
Pro někoho jde možná o poněkud nesourodou kombinaci, ve skutečnosti to ale celkem dobře funguje. Stejně jako v předchozím případě seřízněte list aloe těsně u kořene a obstarejte si banán. V tomto případě nemusíte čekat na zacelení rány, protože stačí, když aloe zapíchnete do kousku banánu a hned ho zakopete do hlíny. Před prvním zaléváním ale počkejte minimálně po dobu 3 dní.
Zakořenění ve vodě
Když rozmícháte cca 2 lžičky gelu z aloe vera ve vodě, můžete ho nechat zakořenit i tímto způsobem. Následně počkejte, až řízek bude mít cca 2,5 cm dlouhé kořeny a následně ho můžete přesunout do květináče s hlínou.
Jak se o něj starat?
Byla by škoda, kdybyste si namnožili aloe vera, ale následně byste nevěděli, jak se o něj máte správně starat. V první řadě, této rostlině ani trochu nevyhovuje přehnaná a hodně bohatá zálivka. Nezapomínejte, že pochází z tropického prostředí, což by pro vás mělo být jedním z prvních vodítek, jak k němu správně přistupovat.
V ideálním případě aloe vera zalévejte jednou týdně, množství vody by ale mělo být naprosto minimální. V případě nouze dokáže bez zalévání vydržet v dobré kondici i měsíc. V případě, že aloe pěstujete na okně, na balkoně nebo na jiném místě, kde je větší riziko vysušení, můžete rostlinu zalévat o něco málo více. (Paradoxně, pokud vám aloe nebude prospívat, nejčastěji to bude proto, že ho zaléváte moc.)
V případě, že byste chtěli pro své aloe vera udělat něco navíc, můžete mu čas od času dopřát hnojivo, které je bohaté na draslík. Ovšem, myslete na to, že po letních měsících není hnojení aloe vhodné.
Co dalšího je důležité vědět?
Aloe vera nemá typické letnění, k čemuž přispívá skutečnost, že jde původem o tropickou rostlinu. Na druhou stranu, pokud se pro něj rozhodnete, je klíčové, abyste ho na sluníčko nechali postupně zvyknout.
Spolu s tím jde ruku v ruce fakt, že aloe vera nedělá dobře, když je v poledních hodinách na přímém slunečním svitu, který bývá v letních měsících poměrně dost intenzivní. (Sluníčko svítí nejvíce cca od 10 do 15 hodin, což je čas, kdy je i pro člověka důležité nevycházet, nebo se držet více ve stínu.)
Aloe vera také nemá rádo průvan, takže byste si měli s výběrem místa, na které ho dáte, dát trochu více záležet. Když tyto podmínky dodržíte, vašemu aloe vera by se mělo pěkně dařit a mělo by vám prospívat.
Zkoušeli jste někdy množení nebo pěstování aloe vera? Pokud ano, rostlo vám tak, jak správně mělo?
Napsat komentář