Chcete se i uprostřed zimy potěšit krásně barevnou a rozkvetlou zahradou? Nemusí to být nemožné! Když si vyberete správné rostliny, mohou vám vykvést klidně i ve sněhu. Jednou z nich je i čemeřice. Jak ji vybrat? Kdy kvete? A jakou vyžaduje péči? Na to se půjdeme společně hned podívat!
Jistě už velmi dobře víte, že pokud chcete přes zimu dostat do svého příbytku trochu barvy, můžete si pořídit vánoční kaktus. Ten je v našich končinách oblíbený proto, že kvete v době, kdy většina rostlin hibernuje a nekvete.
Ve skutečnosti ale nemusíte zimní květiny pěstovat jen uvnitř, ale také venku. Jednou z nich je čemeřice. Nejen, že jsou relativně nenáročné na pěstování a údržbu, ale mohou krásně kvést i ve sněhu. Krásné jsou navíc i po odkvětu, takže je nemusíte hned trhat a vyhazovat pryč.
Co dalšího byste měli o čemeřici před zahájením jejího pěstování znát?
Něco o čemeřici
Ať už vaše srdce uchvátila čemeřice černá, nebo čemeřice bílá, jde o velmi elegantní rostliny, které se hodí snad na každou zahradu. Nejčastěji kvetou v období od února do května, takže půjde, snad kromě sněženek a bledulí, o první posly jara.
Aby byl výsledek co nejzajímavější, doporučuje se kombinovat různé druhy mezi sebou, díky čemuž bude výsledek při kvetení skutečně impozantní.
Zajímavostí je, že v současné době známe zhruba 15-20 druhů této rostliny. Žádný z nich se ale v našich končinách nevyskytuje přirozeně, proto je potřeba čemeřici uměle sázet.
Tip: Jak správně organizovat zahradní náčiní?
V hlavní roli: Správný výběr stanoviště
Čemeřice nemá ráda pěstování na místech, na kterých jí hrozí sucho. Z toho důvodu ji nedávejte na nejslunnější stanoviště, ale spíš do polostínu až do stínu. Počítejte ale s tím, že pokud je stínu až příliš, může se to negativně odrazit na počtu květů. Z toho důvodu je vhodné čemeřici sázet poblíž keřů a stromů, jejichž větvemi probleskují sluneční paprsky.
Co se týče půdy, čemeřice není až tak náročná a bude se jí dařit i tam, kde je zemina kvalitativně horší. Pokud si to ale můžete dovolit, nejlepší jsou pro ni hodně humózní stanoviště, kde převládá spíše vápenité podloží. Určitě jí ale nebude dělat dobře hodně přemokřená půda.
V případě potřeby můžete pěstování čemeřice podpořit pravidelným hnojením kompostem.
Sázení čemeřice by pak mělo probíhat v průběhu září, nebo na jaře, kdy jsou pro to nejlepší podmínky.
V průběhu růstu z čemeřice odstraňujte poškozené a napadené listy. V průběhu léta citelněji omezte zalévání. Stříhání čemeřice není nutně potřeba, protože po zimě je nejdůležitější z ní odstranit staré listy. Už to by mělo přispět k tomu, že rostlina bude prospívat.
POZOR, čemeřice je jedovatá! Proto hlídejte, aby se do kontaktu s ní nedostala zvířata a malé děti. Po každé manipulaci s ní si pak nezapomeňte umýt ruce.
Proč čemeřice nekvete?
Jednou z variant může být sucho, ale pozor si dávejte i na slimáky, kteří mohou napáchat nemalé škody. Také jí může vadit rozdělování a přesazování.
Koho zvolit za souseda?
Čemeřice bude spokojená se sousedy, kteří mají podobné nároky na půdu, jako má ona.
Proto ji můžete umístit blízko:
- plicníků
- škornic
- mitrovniček
- kapradí
- bohyšek
Na skalničky tedy zapomeňte.
V případě potřeby se dá čemeřice pěstovat i v květináči. V takovém případě ale musíte přesně dodržet ideální podmínky pro její pěstování. Zejména, co se týče správné volby zeminy. Květináč pro pěstování by měl být i dostatečně velký.
Také musíme upozornit na to, že i přesto, že se čemeřice dříve považovala za léčivku, z dnešního pohledu se její používání v lidové medicíně nedoporučuje.
Máte s pěstováním čemeřice nějakou osobní zkušenost? Dejte nám vědět!
Napsat komentář