Majitelé starších domů mohou mít vyřešené napájení domu vodou ze studny. Případně, jsou napojení na veřejný vodovod, ale mají starou studnu na zahradě. I když to může být v mnoha směrech výhoda, aby byla voda ze studny bezpečná, měla by se pravidelně čistit. Ale jak?
Mít v domě, nebo v jeho těsné blízkosti studnu, může být pro někoho celkem romantická představa. Problém je v tom, že si řada lidí neuvědomuje své povinnosti, které by měly vést k tomu, že voda v ní bude vždy čistá a zdravotně nezávadná.
Hodně naléhavé je to u studní, ze kterých čerpáte vodu pro svou domácnost. Zpravidla je používaná nejen ke koupání, nebo splachování toalety. Ale i pro vaření, nebo pro pití. Ve vodě se ale mohou množit nebezpečné mikroorganismy. Nebo může být voda ze studny něčím kontaminovaná. Což je pro vás i ostatní členy domácnosti obrovské zdravotní riziko.
Proto vám povíme, jak a kdy dělat rozbor vody ze studny. A jak ji jednoduše vyčistit.
Rozbor vody ze studny
Stejně, jako se to dělá v čističkách vod, měla by se pravidelně kontrolovat i kvalita vody ve vaší studně. Odborníci se shodují v tom, že ideálním časem pro rozbor vody ze studny je jaro. Proto mějte v telefonu uložený kontakt na laboratoř, která se testováním domácích studní pravidelně zabývá.
V zimě většinou napadne sníh. Jehož tání s sebou může nést přítomnost nežádoucích látek. Rizikové mohou být i četnější deště. Je tedy rozhodně dobré se nespoléhat na to, že se vám nemůže nic stát. A raději investujte trochu peněz do toho, abyste byli doopravdy v bezpečí. (Ve studně vám totiž může žít třeba taková E.coli.)
Čištění studny
Rozbor vody bychom měli. Co ale pravidelné čištění studny? Zvládnete to? Určitě. Jen potřebujete vědět, jak na to. Nejprve si ale řekneme, jak se může voda znečistit. V první řadě to může být přítokem kontaminované vody. Což souvisí s deštěm, nebo s táním sněhu a podobně. Také může docházet k nežádoucím průsakům ze septiku, nebo z odpadů. (Proto by od nich měla být studna co nejdál.) Do studny také může prakticky kdykoliv něco spadnout.
Nečistoty se ve studně koncentrují především u dna. Proto je možné, že je na první pohled vůbec neuvidíte. Tento kal pak může způsobovat zakalení vody, její zápach nebo nepříjemnou pachuť.
Postup bezpečného čištění studny svépomocí
Pokud čistíte studnu úplně poprvé, je vhodné, abyste si k tomu vzali na pomoc někoho, kdo už má s čištěním studny předešlou zkušenost. Ale není to podmínkou.
Postupujte tak, že:
- Vyčerpáte všechnu vodu ze studny
- Ze dna odeberete všechno, co tam nepatří
- Po naplnění studny do vody nalijete dezinfekci (vhodné jsou přípravky typu Savo)
- Vydezinfikujte stěny studny a vodovodní příslušenství (prostě, otevřete kohoutky)
- Provedete kontrolní rozbor vody, zda je vhodná k pití
Co se týká dávkování dezinfekce, obecně platí, že by měly být 2 litry saponátu na jeden kubík vody.
Pokud jde o starou kopanou studnu, která je vhodná pro zalévání zahrady, nebo funguje jako zahradní umyvadlo, je potřeba se ujistit, že má její kryt dobré těsnění. Pokud ne, je potřeba ho opravit, nebo úplně vyměnit. Není vhodné, aby studna měla jakýkoliv zbytečný otvor, který by jí umožnil dýchat. Spíš naopak.
U toho nezapomeňte vyměnit i staré a zrezivělé potrubí. Které by mohlo být taktéž zdrojem nežádoucí kontaminace vody. I ve starých studnách se vyplatí dělat pravidelný rozbor vody. Který jasně ukáže, že je voda v ní v naprostém pořádku.
Pokud si ale na čištění studny netroufáte, samozřejmě není problém přenechat tento úkol profesionálům. Kteří se této činnosti věnují profesně.
Rizika nevyčištěné studny
Nevyčištěná studna může být velkým rizikem pro miminka a pro malé děti. Není ale dobrá ani pro dospělé. Protože kontaminovaná voda může způsobovat vážné zdravotní problémy. Nejen střevní potíže, ale i různé otravy a podobně.
Z toho důvodu se opravdu nevyplatí tento problém ignorovat. Sice vás to bude stát peníze a čas. Ale budete mít jistotu, že vám opravdu nic nehrozí.
Čistíte pravidelně svoji studnu?
Napsat komentář