Většina rodičů se drží schématu, že klučičí hračky a pokoje jsou modré a ty holčičí výhradně jen růžové. Samozřejmě, některé děti toto rozdělení vyžadují, ale v dnešní době už to není vždycky pravidlem. Proto se podíváme, jakými způsoby lze pojmout výbavu holčičího dětského pokoje.
Možná budete překvapení, ale to, na co jsme dnes zvyklí, tedy, že modrá je pro kluky a růžová pro holčičky, je trendem jen několika málo desetiletí. Ještě na začátku 20. století nosily děti univerzální bílé oblečení, které šlo prát i na vysoké teploty. Také se věřilo, že růžová je jemnějším odstínem maskulinní červené (a tím pádem se hodí pro chlapečky) a modrá je barvou Panny Marie (takže by ji měly nosit holčičky).
S těmito znalostmi tedy není nutné za každých okolností lpět na tom, aby vaše dcera žila v růžovém pokojíčku.
Jaké varianty tedy pro vás přicházejí v úvahu?
Tradiční růžový pokoj
Jak už bylo řečeno, pokud si to vaše holčička přeje, určitě jí můžete růžový pokojíček udělat. Myslete ale na to, že postupem času ji tato vášeň nejspíš přejde a na prahu puberty budete muset pokojíček transformovat do dospělejší podoby.
Proto je vhodné se nenechat příliš unést a dodat do pokoje holčičí a princeznovské prvky spíše v detailech. (Kterých se lze mnohem snáze zbavit, když přestanou mladé slečně vyhovovat.)
V překladu to znamená, že stěny holčičího dětského pokoje by měly mít spíše neutrální barvy. Dobrá je například teplá béžová, teplá šedá, bílá či pudrově růžová. Jedna ze stěn na sobě může mít i elegantní tapetu. (Pokud jsou pro vás moc drahé, zkuste samolepky na zeď.)
Co se týče detailů, můžete si vyhrát s/se:
- Závěsem nad postelí, který připevníte na háčky
- Různě velkými a vyzdobenými polštáři
- Koberečky
- Obrázky a jejich rámečky
- Záclonami a závěsy
Mezi další detaily patří i barevné květináče na oknech a na skříních a stínítka od lamp. V pokoji by určitě neměl chybět prostor pro hraní a prostor pro hračky.
Netradiční holčičí pokojíček
Pokud se vaše dcera o princezny a víly nezajímá a nemá ráda růžovou, byla by chyba jí tyto motivy nutit na sílu. Místo toho se zkuste zamyslet nad tím, čemu se ráda věnuje. Je to nějaký sport? Baví ji dinosauři? Nebo jde o malou vědkyni? Zájmy mladé slečny vám mohou celkem snadno napovědět, jaký pokojíček jí udělá největší radost.
Co se bude hodit v budoucnu?
Dívčí pokojíček byste měli zařizovat i v souladu s tím, jaké budou potřeby vaší dcery v budoucnu.
Proto se hodí myslet na:
- Zkrášlovací koutek s úložným prostorem a zrcadlem
- Dostatečně velké skříně a další ukládací prostory pro oblečení
- Odpočinkovou zónu pro čtení…
- Psací stůl s kvalitní židlí
Vaše dcera nebude celý život malou holčičkou. Přijde doba, kdy bude mít mnohem víc oblečení (které navíc bude i objemnější) a kdy se bude líčit. Neignorujte to a myslete na tyto změny předem. Ušetří vám to spoustu hádek, peněz a nervů.
Tohle by nemělo chybět v žádném dětském pokoji
V žádném dětském pokoji by určitě nemělo chybět kvalitní osvětlení, které by mělo být rozděleno na několik úrovní. (Stropní světlo, lampička na čtení, lampa na pracovním stole…) Také myslete na pořízení žaluzií, nebo kvalitních závěsů, které zajistí celonoční tmu.
Rodiče by určitě neměli šetřit ani na kvalitní posteli s dobrou matrací. Děti rostou, takže by si neměly zbytečně ničit záda. Stejně důležitá je i dobře vybraná židle u pracovního stolu. Pokud nebude pohodlná a ergonomicky tvarovaná, dítě neudrží delší dobu pozornost a pravděpodobně se to odrazí na jeho horších studijních výsledcích.
Má vaše slečna tradiční holčičí pokojíček, nebo dává přednost něčemu neutrálnějšímu?
Napsat komentář