I když se nám začíná pomalu oteplovat, je nejvyšší čas přemýšlet o tom, čím budete topit během zimy. Je dobré pořídit si průtokový elektrokotel, indukční elektrokotel, nebo třeba přímotop? Co je výhodnější? A lze na úpravu domácího topení využít nějakou dotaci?
Během zimy, kdy ručička teploměru padá hluboko pod nulu, hodně topíme. Kdyby ne, dost zásadně by se tím snížil náš pocitový i životní komfort. (I když, uznáváme, že existují lidé, kterým nízké teploty v domácnosti vyloženě vyhovují. Těch je ale spíš menšina.)
Permanentní topení se ale může dost prodražit. Proto se mnoho z nás snaží přijít na způsob, jak ušetřit. A ideálně i na samotné rekonstrukci topícího systému. Mnoho lidí nakonec sáhne po elektrokotli se zásobníkem. Ovšem, i to může být pro rodinný rozpočet celkem velká rána.
V čem spočívají výhody elektrokotle? A dá se na jeho instalaci nějak ušetřit díky dotacím?
Druhy elektrokotlů
Na trhu aktuálně existují dva dominantní druhy elektrokotlů. Prvním je přímotopný elektrický kotel. Jeho obrovskou výhodou je to, že od vás nebude vyžadovat prakticky žádnou obsluhu. Zároveň je úžasně tichý. Takže si jeho chodu prakticky vůbec nevšimnete. Na druhou stranu, tento typ kotle bývá po stránce napájení velmi náročný na spotřebu.
Druhou alternativou je elektrokotel se zásobníkem. Ten bývá větší, protože mívá zabudovanou nádrž na vodu. Funguje tak, že topné tyče ohřívají vodu. Ta se pak díky oběhovému čerpadlu vhání do radiátorů. Jeho výhodou je možnost výběru jeho výkonu.
Výkon kotle se odvíjí od tepelných ztrát vaší stavby a podle výkonu a stavu vaší elektrické soustavy. Řídit se dále můžete i podle podlahové plochy. Pokud je plocha bytu nebo domu pod 100 m2, můžete si vybrat elektrokotel 2kw. Pokud se pohybujete okolo 112 m2, bude pro vás vhodnější elektrokotel 9kw. Plocha okolo 170 m2 snese elektrokotel 12kw. A plocha okolo 240 m2 zvládne elektrokotel 18kw. (Postupovat lze ale až k obvyklým 60kw.)
Jak správně nastavit elektrokotel
Ovládání a nastavení elektrokotle záleží do velké míry na tom, jaký kotel máte. Některé věci jsou si ale celkem podobné. Například každý moderní kotel by měl mít zabudovaný termostat, na kterém si nastavíte požadovanou teplotu. Pokud máte dům a v zimě vás trápí rychlá ztráta tepla, či vychladnutí místností, nevypínejte elektrický kotel úplně. Abyste se ráno neprobouzeli do úplné zimy, nastavte si na termostatu o něco nižší teplotu vytápění. (Stačí i jen o pár stupňů.) Tím předejdete tomu, že ráno budete opět pracně vytápět celou nemovitost.
Ve špatně zateplených nemovitostech, které jsou starší a mají velkou tepelnou ztrátu však není elektrokotel úplně výhodný. (Určitě by se vám tedy vyplatilo investovat do kompletní rekonstrukce.)
Dotace na elektrokotel v roce 2021
Bohužel, na pořízení elektrokotle žádné dotace nejsou. Jedině, že byste se rozhodli elektrokotel vyměnit za tepelné čerpadlo. Pak byste se mohli přihlásit do programu Nová zelená úsporám, kdy je míra dotace v tomto případě 50 % způsobilých výdajů s výší až 100 000,-.
Elektrokotel a jeho roční spotřeba
Spotřeba elektrokotle opět závisí na individuálních faktorech. V první řadě jde o to, jak dlouho a na jakou teplotu se rozhodnete topit. Také hodně záleží na tepelných ztrátách, které může zvýšit špatné, nebo chybějící zateplení, špatné těsnění oken atd. Také je potřeba se informovat o tarifech u poskytovatele.
Aby pro vás bylo počítání nákladů (alespoň orientačně) trochu jednodušší, v roce 2020 se obvyklá cena za 1 kWh pohybovala okolo 4-5 korun. Můžete mít ale poskytovatele se zvýhodněnými tarify, takže náklady jsou opravdu jen orientační. U energeticky náročných staveb ale můžete se špatně zvoleným vytápěním protopit až 600 korun/den. Určitě se tedy vyplatí opravdu dobře počítat. (Zvlášť, když ceny energií se každou chvíli mění.)
Elektrokotel, plyn nebo přímotopy?
Pokud bychom měli vybrat jedno z nejméně efektivních řešení pro vytápění domácností, vybrali bychom přímotop. I když je někdy praktický a šikovný, má vysoké náklady na spotřebu a zároveň vytopí jenom jednu místnost. Elektrokotel je sice taktéž náročnější, ale může vám u toho ohřívat vodu, nebo všechny místnosti. Ani plyn nemá žádnou extra výhodu (snad jen tu, že se považuje za přechodný článek mezi neekologickým a zeleným vytápěním), ale jeho ceny jsou dlouhodobě relativně stabilní.
Jak doma řešíte vytápění vy? Máte elektrokotel, nebo jste za tepelná čerpadla?
Napsat komentář