Pokud vás zajímají barvy do ložnice, tipy na umístění postele a obrazy, pravděpodobně po nějaké době dospějete k návrhu interiéru podle Feng šuej. Má nějaká pravidla pro rozvržení kuchyně? A jak by měl pokoj, nebo dům podle Feng šuej správně vypadat?
I když žijeme v moderní době, která je napěchovaná nejrůznějšími vychytávkami a technologiemi, mnohdy cítíme, že se náš svět vychyluje z rovnováhy. Může se to odrážet na našem pocitu ze života, štěstí, na kvalitě našich partnerských vztahů či na finanční situaci, která nemusí být za každých okolností dokonale příznivá.
Proto se mnohdy obracíme k východním kulturám, které si velice zakládají na harmonii a na jednotě s vesmírem. Kromě ajurvédy a jógy se také můžeme začít zajímat o principy Feng šuej, které mají harmonizovat náš životní prostor a tím pádem i náš život sám.
Na jakých principech Feng šuej v interiéru stojí? A jak je snadno dostat i do vašeho životního prostoru?
Co je Feng šuej?
Feng šuej (občas také feng šui) je čínské učení, které se orientuje na to, jak životní prostředí ovlivňuje člověka. Snaží se nastolit harmonii v prostoru, která pak působí i na nás, skrze to, že v okolním prostoru volně proudí životní energie čchi. Poměrně běžně se principy feng šuej používají v interiérovém designu, ale někdy se aplikují i při budování zahrad a dalších veřejných prostranství.
Feng šuej pracuje s termíny jako je jing a jang. Také se setkáte s energií živlů. (Voda, země, dřevo, kov a oheň.)
Domov v souladu s Feng šuej
Feng šuej není vůbec jednoduchá disciplína, protože lidé, kteří se jí zabývají, musí vycházet z širokého spektra vlivů. (Mezi které patří například rok vašeho narození a podobně.) Z toho důvodu se nebudeme Feng šuej zabývat úplně do hloubky, ale povíme si o nějakých praktických věcech, které pro sebe můžete udělat i bez znalosti těchto faktorů.
Elementy v domě
Jak už bylo řečeno, Feng šuej pracuje s konceptem přírodních sil, které je vhodné ve vašem obydlí nějak zastoupit. Jak to ale udělat?
Zkuste do prostoru dostat:
- Země (žlutá barva, těžké objekty, čtvercový žlutý kobereček…)
- Kov (kovové ozdoby kulatého tvaru)
- Voda (menší fontánka, umělecká díla s motivem a barvou vody)
- Dřevo (zelené živé rostliny)
- Oheň (lampy)
Rozmístění věcí
Aby mohla životní energie volně protékat prostorem, nemělo by jít nic stát zbytečně v cestě. Proto se podíváme na pár pravidel pro rozmístění nábytku.
Ať už sedíte u pracovního stolu, nebo ležíte v posteli, vždy byste měli vidět dveře. A to i bez toho, abyste se na ně museli přímo dívat. Dveře byste měli vidět i v případě, že vaříte. Toto doporučení není náhodné, tím, že uvidíte na dveře, byste měli být víc uvolnění, protože uvidíte, když někdo vejde dovnitř. Také byste měli vidět všechny potenciální příležitosti, které vám mohou přijít do života.
Další tipy:
- Udržujte čistou předsíň a dbejte na to, aby byla reprezentativní, právě zde protéká nejvíc životní energie
- V obýváku by mělo být pohodlné sezení, které by mělo být otočené k sobě, což podpoří konverzaci, také nezapomínejte na zelené rostliny, které přináší energii dřeva
- Lednice by měla být dokonale čistá, nikdy v ní nenechávejte nic, co už prošlo expirací
- Do koupelny a na toaletu zavítejte dveře
- Vždy zavírejte poklop WC dolů (v obou případech nebudete přicházet o energii a peníze)
- Nemějte pod postelí schované věci
Pokud chcete dojem ze svého životního prostoru ještě nějak vylepšit, opatřete si krystaly, které položíte na strategická a dobře viditelná místa. Také dávejte pozor na světlo a na větrání.
Zkoušeli jste se někdy řídit podle Feng šuej, nebo je to podle vás moc složité?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Feng-šuej – Feng-šuej (česky)
https://www.thespruce.com/feng-shui-tips-for-beginners-1274536 – Principy feng šuej a tipy pro začátečníky (anglicky)
https://www.invaluable.com/blog/what-is-feng-shui/ – Co je feng šuej? (anglicky)
Napsat komentář