Malé byty a vysoké bytové domy zapříčiňují nedostatek světla v domácnosti. Nezáleží na tom, zdali se jedná o obývací pokoj, kuchyň či snad ložnici. Problém se vyskytuje v rámci většiny místností. Některým z nás to vadí méně, jiným více. Stejně tak v některých místnostech to vadí méně, v jiných více. v našem článku se pobavíme o nedostatku světla v ložnicích. Pojďme se společně podívat, jak do nich můžeme dostat více světla.
Nedostatek světla nabourává člověku jeho životní rytmus. Lidé jsou přes den více ospalí a v noci se jim již nechce spát. Nedostatek světla však nenabourává pouze životní rytmus, ale zapříčiňuje i mnohé nemoci, a to hlavně nemoci psychického rázu. Pokud je váš domov tmavší, můžete být více melancholičtí, vaše imunita se může snadno oslabit a v jednom z nejhorších případů můžete dospět až do stádia deprese. Světlo je tedy, jak již jste pochopili, pro člověka velmi důležité. Proto se pojďme společně podívat, jak dostat více světla do vaší ložnice.
Světlíky a střešní okna
Samozřejmě, že jedním z možných řešení jsou střešní okna či světlíky nad ložnicí. Problém je však v tom, že těžko budete bourat okno do pronajatého bytu či panelového domu. Pokud však bydlíte ve vlastním domečku, pak je zvětšení oken či postavení světlíků nebo dalších střešních oken.
Osvětlení jako umělý zdroj světla
Včetně přirozeného světla vám poslouží i světlo umělé. Stačí si pořídit vhodné osvětlení, které dotvoří atmosféru vašeho domova. Nepleťte si však správné osvětlení s přílišným množstvím osvětlením. Stačí zvolit správný odstín a intenzitu světla a správně je umístit v prostoru, nikoli do prostoru umísťovat dalších deset zářivek.
domova. Zatímco správné osvětlení (neplést se záplavou zbytečného osvětlení), může zvýšit přitažlivost dokonce skromně zdobené ložnice. Špatné osvětlení a tmavé rohy dokážou bohužel proměnit i senzační prostor na chmurné, nudné prostředí. Zvažte množství přímého slunečního záření, i to, jaké přírůstky přinese a jak to ovlivní izolaci vašeho domu během obou ročních období – zimy i léta.
Vzdušné prostředí i v malých prostorách
Není to jen podkrovní pokoj, který těží z lesku světlíku. Každá malá ložnice s omezeným prostorem může být transformována do více otevřeného prostředí díky využití světlíku. Množství denního světla spolu s vizuálním propojením s přírodou zaručuje, že nemáte pocit klaustrofobie ani v té nejmenší místností. Jakmile vybíráte vhodné střešní okno pro vaši malou ložnici, ujistěte se, že vhodným způsobem doplní styl a symetrii místnosti. Ideálním řešením je často přidání dvojitého střešní okna na každém z konců místnosti,tato varianta nabízí jako dostatek denního světla, tak i vizuální rovnováhu.
Inovativní osvětlení
Moderní střešní okna dnes již nejsou jen obyčejná „okna na střechu“. Můžete si vybrat ze široké škály kreativních návrhů, které přidají architektonickou krásu do vaší ložnice. Ve vhodných podmínkách je možné kombinovat se střešními okny i světlovody – světelné trubice, které mají také svůj podíl na přirozeném denním světle u vás doma. Plánujete-li do svého bytu realizaci těchto možností, vždy se přesvědčte, zda již nebudete muset přes den spoléhat v místnosti na přidané umělé osvětlení. Takovéto řešení bude totiž šetřit nejen váš zrak, ale i vaši peněženku. To je opravdu velké plus pro ty, kteří chtějí snížit své účty za energie a odbočit na cestě k zelené.
Napsat komentář