Kuchyň je místo, na kterém se připravuje jídlo. Obývák je zase místem pro setkávání rodiny a přátel. I když se zdá, že jsou tyto dvě funkce na hony vzdálené, čas od času se propojí. Nejen v průběhu slavnostního oběda, nebo večeře. Ale i ve chvíli, kdy bydlíte v bytě nebo v domě, který má kuchyň a obývák v jedné místnosti. Dá se to udělat tak, aby se tyto prostory doplňovaly navzájem?
V současné době je oddělená kuchyň, do které by se vešel i jídelní stůl, spíše raritou. Mnohem častěji se setkáváme s otevřeným konceptem, který má kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Někomu to vyhovuje, dalšímu ne. Faktem ale je, že v případě, že máte takto řešený prostor, potřebujete víc přemýšlet o tom, jak ho zařídíte. Mohlo by se totiž celkem lehko stát, že jinak to u vás bude vypadat nedotaženě a jaksi neuspořádaně.
Proto budeme rádi, když zkusíte některý z těchto tipů.
Pokud máte moderní kuchyň, je naprosto pochopitelné, že vedle ní nemůžete mít tradičně zařízený obývací pokoj s výstavkou porcelánu po babičce. Nebo můžete, ale bude to taková malá válka stylů. Nejlepším řešením je v tomto případě obývací pokoj, který je inspirovaný severským minimalismem. V něm hrají prim tlumené barvy v odstínech černé, bílé, šedé nebo béžové. Hodně populární jsou jednoduché sedačky na nožkách a drátěné koše a konferenční stolky.
Rustikální styl
Pokud máte kuchyňskou linku, v jejímž designu je nějakým způsobem zakomponované dřevo, můžete ho použít i v dalších částech místnosti. V bazarech se dají sehnat vintage dřevěné konferenční stolky, které jsou unikátní, mnoho nestojí a dovedou zásadně pozvednout atmosféru celé místnosti. Také se k tomuto stylu hodí nábytek z palet, hodně živých rostlin, či stínění světel z přírodních materiálů.
Vesnický glamour
Pokud máte dostatečně velký prostor, můžete si dovolit trochu experimentovat s tím, co je považováno za moderní s tím, co je naopak považováno za tradiční. (Spíš to ale zkoušejte u masivnějších dřevěných kuchyní v šedé, černé nebo bílé barvě.)
Co tím máme na mysli? Třeba to, že k tradičně vyhlížejícímu gauči s větším počtem (klidně i chlupatých) polštářů dáte moderní lustr, který má odhalené (visící) žárovky. Vůbec se nebojte sahat po orientálních, nebo starožitných kobercích a nábytku ze 60. a 70. let.
Ošoupaně šik
Tenhle styl určitě znáte, protože se hodně spojuje s tematikou Provence. Jde o masivní dřevěný nábytek, většinou světlé barvy, který je různě ošoupaný a ohoblovaný. Což mu dodává starší a používaný vzhled. Samozřejmě, neříkáme, že to máte přehánět (protože zvlášť ženy si v tomhle ohledu potrpí na přehnané dekorace). Tento styl se hodí k převážně bílé kuchyňské lince. A klidně i k té bez skříněk, kdy věci odkládáte na samostatné police.
V obývacím pokoji reflektujte tento styl opět na konferenčním stolku. Dále si můžete vyhrát s polštáři a dekami, nebo s několika obrazy. Finální výsledek by měl připomínat útulnou vesnickou usedlost.
Hlavně umělecky
Jsou mezi námi lidé, kteří milují umění a barvy. A mají třeba i netradičně zbarvenou kuchyň. (Třeba červeně, nebo zeleně.) I to se dá při zařizování obývacího pokoje skvěle využít. Neříkáme, že musíte mít všechno v jedné barvě. To by mohlo působit na vás i na vaše hosty poněkud strojeně.
Zkuste do prostoru obývacího pokoje propašovat další barvy, které buď ladí se základní barvou kuchyně, nebo jsou jejím přesným opakem. Například modrá si bude notovat s několika červenými kousky. Případně ji obohaťte o slunečně žlutou. Zelené zase sluší hnědá. A podobně.
Přírodní a čistý vzhled
Další klasikou, která nikdy nezklame, je bílá kuchyň v kombinaci s bílým nábytkem. Aby ale tento prostor nepůsobil příliš studeně, zkuste si dát trochu práce s hledáním výrobků z přírodních materiálů. Skvělá jsou ratanová křesílka a dřevěná houpací křesla. Také se zkuste podívat na doplňky z palmového listí. (V poslední době jsou hodně trendy koše na odkládání časopisů a dek.)
Další dodatečné tipy
Prostor kuchyně a obýváku můžete vylepšit i tím, že na strategická místa umístíte vhodně zvolené nástěnné tapety. Hodně si vyhrajete i s barevnými doplňky, nebo barevnými světly. Díky tomu všemu zjistíte, že kuchyň spojená s obývákem nemusí být ani trochu nudná.
Máte spojenou kuchyň s obývákem? Pokud ano, hleděli jste na to, aby spolu tyto dvě části vaší domácnosti ladily?
Zdroje informací
https://www.realhomes.com/advice/how-to-design-an-open-plan-kitchen – Tipy pro otevřenou kuchyň (anglicky)
Napsat komentář