Pokud jste to ještě nezkoušeli, máte příležitost si vypěstovat svůj vlastní keřík. Jde to mnohem lépe než byste si mysleli. Zatímco s ananasem či mangem se většinou setkáte s nezdarem, u avokáda nemůžete šlápnout vedle. Už jsem zkoušela s úspěchem pěstovat rostlinky z pecek citrusových plodů či datlí. Mango a ananas se mi zatím nezdařilo, ale avokádo, mi vynahradilo ztracenou radost. Jak na to si prozradíme v dnešním článku.
Rozřízněte opatrně avokádo tak, abyste neporušili pecku, která se ukrývá ve středu plodu. Pecku omyjte, ale opatrně, abyste neporušili její obal a přichystejte k dalšímu postupu. Máte dvě možnosti, jak s peckou naložit. Popíšeme si oba způsoby. První je snadnější a tak začneme tím lehčím způsobem.
Dva způsoby jak naložit pecku
Pecku vložte do štamprle, pokud se vám tam vejde úzkou špičatější stranou nahoru. Dolijte vodu tak, aby v ní byla pecka zhruba do půli ponořená a úzká část vyčnívala nad vodou. Umístěte na okenní parapet, kde bude mít teplo a světlo.
Druhá možnost, jestliže nemáte štamprli je vzít klasickou sklenici. Aby se v ní pecka neutopila, vytvoříme pomocí párátek do kříže nosníky. Zhruba v polovině pecky do ní zapíchneme asi 0,5 cm párátko a učiníme tak ve čtyřech bodech. Tyto pak usadíme na sklenici a pecka bude hezky sedět na místě. Opět dolijeme vodou, aby pecka byla způli ponořená a špičatější stranou nahoru. To však není celé a tímto péče nekončí.
Péče o pecku
Jednou za dva až tři dny je potřeba vodu vyměnit či doplnit. Umístěná musí být, jak bylo výše popsáno na místě, kde je dostatek světla. Pecka možná začne praskat ještě tentýž den. Zhruba za dva týdny začne klíčit a po šesti týdnech vyleze stonek. V klíčivém stavu udržujeme pecku další 3 měsíce. Takto naklíčenou jí zasadíme do předem připraveného substrátu. Nejvhodnější je zahradní směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Špička pecky by měla opět ze substrátu vyčnívat, aby šlahoun mohl růst. Avokádo špatně snáší přesazování, proto hned vyberte větší květináč.
Budete překvapeni, jak rychle roste a z jedné pecky může být i více kmínků. Asi tak v půl roce dosáhne zhruba 50cm a začnou se objevovat první větvičky. Na zalévání je nejlepší odstátá voda. Zemina musí být vlhká, ale ne přemokřená. Ideální teplota je kolem 25 °C. Během letního období je možné rostlinku umístit ven někam do polostínu. Pravidelně doplňujeme i živiny – hnojivo pro palmy, asi jednou za 3 týdny. Na jaře rostlinku na vrcholku seřízneme, což způsobí její rozvětvení. Pokud s trpělivostí setrváte, prvních květů se dočkáte kolem čtvrtého roku pěstování, ale to jen při těch nejlepších podmínkách.
Fotografie publikována se svolením Mister GC, Tuomas_Lehtinen Photography/FreeDigitalPhotos.net
Napsat komentář