Hrnkovou květinku s masívními lesklými lístky a bohatou růžici drobných kvítků znáte možná pod názvem kolopějka nebo také madagaskarský zvonek. Nejde o nikoho jiného než kalanchoe, která je velmi půvabná a dekorativní rostlinka. Jak tuto krásku pěstovat si prozradíme v dnešním článku.

Kalanchoe je nenáročná pokojová rostlinka, která potěší i méně zdatné pěstitele, protože bohatě kvete i bez každodenní starostlivé péče. Jejím domovem je Madagaskar, kde roste jako polokeř a má zdřevnatělé části spodních větviček nebo jako keřík, a pak má zdřevnatělé větvičky až k výhonkům. Kalanchoe kvete skutečně velmi atraktivně a má pestrou škálu barev od bílé, žluté, růžové až po tmavě červenou. Postupně byly vyšlechtěny kultivary, jež jsou výhodné pro pěstování v domácnostech a balkónech. V květináči vyroste tato krasavice do 30 cm vysokého keříku, který se dá tvarovat řezem. Zkušený pěstitel z ní může vypěstovat dokonce stromeček s kmínkem.

Jak na pěstování kolopějky

Kolopějka zbožňuje stejnoměrné světelné podmínky. Během zimy dbáme na dostatek denního světla, ale naopak v létě jí chráníme před prudkým sluníčkem. Co se týká teplot, tak letní teploty jí nevadí, během zimy by však neměly spadnout pod 10 stupňů – optimální jsou tak do 15 stupňů. Kalanchoe má raději sucho, takže jí pobyt v paneláku bude vyhovovat. Snažíme se zbytečně nepřelévat, aby se nepřemokřil kořenový bal. Vlhko snáší špatně – začnou jí zahnívat kořeny, opadá a neroste. Na zalévání je ideální dešťová voda, případně odstátá. Nedávejte vodu ihned z kohoutku. Aby přes léto krásně kvetla, 2x v měsíci přihnojíme. V zimě zálivku omezíme a hnojení vynecháme.

kalanchoe

Množení kalanchoe

Její množení není složité. Během léta vyrostou na jejím vrcholku drobné výhonky, které buď samy odpadnou (v přírodě by ihned zakořenily) nebo je lze lehce odloupnout. Zasadíme je do substrátu, zalijeme růstovým stimulátorem a umístíme z dosahu prudkého sluníčka. Zakořenit by měla do měsíce.