Zima se blíží a spolu s ní přichází otázka, která mnohé trápí každý rok. Ekologické vytápění je velmi žádané, protože může snížit náklady během topné sezóny. Zároveň ale často vyžaduje úpravu stávajícího systému, což s sebou přináší extra náklady, jejichž návratnost může přijít až spolu s časem. Má v takové chvíli význam uvažovat o kotli na dřevo? A je možné na něj získat dotaci? Na to se půjdeme společně hned podívat.
Možná už víte, jak odvzdušnit topení, aby vám v průběhu zimy dostatečně hřálo. To je ale ve skutečnosti jen část většího problému. Pokud totiž za vytápění platíme kvůli nedostačujícímu zdroji vytápění každou zimu velké peníze, nedá se očekávat, že by správně hřející topení dokázalo vykouzlit tak velký rozdíl, aby nám to ušetřilo dostatečný obnos.
Právě v takové chvíli může být dobrým řešením kvalitní kotel na dřevo a pelety, který je poměrně úsporný na provoz a má pro domácnosti řadu výhod. Správně proschlé palivové dřevo v kombinaci s peletami či briketami vás zahřeje udržitelnou cestou.
Ve skutečnosti je ale těch důvodů, proč o tomto typu kotle přemýšlet, ještě mnohem víc.
Jak funguje kotel na dřevo? Jak probíhá údržba? A co dalšího byste měli vědět o jeho výhodách a nevýhodách? Na to se půjdeme společně hned mrknout.
Typy kotlů na dřevo
Dřevo se pro vytápění používá už od nepaměti. Jde tedy o již staletí ověřený model. V poslední době se k tomuto typu vytápění začali lidé (z důvodu energetické krize) opět vracet, protože mimo topnou sezónu se dá dříví sehnat za velmi výhodnou cenu. Pro jeho využití hovoří i jeho udržitelnost a ekologičnost.
Pokud o kotli na dřevo uvažujete, můžete prozkoumat následující typy kotlů:
- Kotel na dřevo
- Kotel na pelety
- Kotel na dřevní štěpku
- Kombinovaný kotel
Pokud chcete, aby měl kotel na dřevo větší variabilitu, určitě bychom se na vašem místě podívali po posledním zmíněném druhu.
Podle výběru typu kotle, a také podle výrobce, pak můžete přikládat dřevo do kotle svépomocí, nebo prostřednictvím zásobníků.
Výhody kotlů na dřevo
Ve srovnání s elektrokotlem je kotel na dřevo mnohem levnější na provoz. Ve srovnání s plynovým kotlem pak nemusíte tolik řešit obavu z nežádoucích úniků, kvůli kterým by vám mohla hrozit otrava.
Dále mezi výhody patří:
- Spolehlivost
- Dlouhá životnost
- Možnost ekonomičtějšího provozu (zvlášť, pokud materiál na topení kupujete mimo sezónu, kdy bývá levnější)
- Obnovitelnost
Nevýhody kotlů na dřevo
Mezi možné nevýhody kotle na dřevo patří ruční přikládání, pokud to druh kotle neumožňuje jinak. A také nutnost skladovat dřevo a další palivo, které budete používat třeba až za půl roku. Nejlépe se tedy kotle na dřevo hodí pro rodinné domy, které mají například kůlnu, garáž, sklep nebo jiné místo, kam se dá palivo na zimu bezpečně složit.
Tipy pro výběr kotle na dřevo
V první řadě si potřebujete jasně určit, jakým způsobem chcete topit. Pokud chcete dosáhnout co největší variability, doporučíme vám pořízení kombinovaného kotle na dřevo, pelety a další otopné (dřevěné) materiály.
Vzhledem k postupnému vývoji jsou moderní kotle v současné době v nejpřísnější emisní třídě (4. a 5.), což zajišťuje jejich bezpečnost a produkci naprostého minima škodlivých látek.
Z toho důvodu se kotle na dřevo považují za dobrou náhradu starých kotlů z 1. a 2. třídy, které se nesmí používat už od letošního září.
Kotlíková dotace
Uvažujete o tom, že byste si chtěli kotel na dřevo v blízké době pořídit, ale máte obavu z toho, že to bude příliš nákladné? Nemusíte mít strach. V řadě případů je možné využít dotační programy, které mohou rozsah vaší investice trochu zmenšit.
Kdo si vybere solidního dodavatele, ten mu může vyřízení dotace nabídnout v rámci projektu. To je vhodné řešení pro lidi, kteří nechtějí nic řešit a přejí si mít vše hotové v klidu.
Dotace je možné v tuto chvíli získat na výměnu:
- Kotle na uhlí a koks
- Kotle na biomasu (kusové dřevo) 1. a 2. emisní třídy
- Kotle na topné oleje
- Kamna a jiná stará lokální paliva
Je ale potřeba dodat, že v současné době dotace fungují jinak, než do začátku září, kdy byly podmínky o něco výhodnější.
Senioři a nízkopříjmové domácnosti mohou využít dotační program Nová zelená úsporám Light. U tohoto programu vám bude celá dotace vyplacena celá předem na účet. V tomto programu je možné získat (u kotle na biomasu) dotaci až 110 000,-.
Ostatní domácnosti se pak mohou zapojit do programu Nová zelená úsporám Standard, a to bez prokazování příjmů domácnosti. V tomto případě je ale potřeba celou výměnu nejprve zaplatit ze svého. Po doložení potřebných dokumentů pak můžete na kotel na biomasu získat až 90 000,-.
Také připomínáme, že běží program Oprav dům po babičce. Ten je určen pro domy starší 10 let. Součástí tohoto programu je možnost využití dotace i na zateplení, opravu střechy a podobně. Zvýhodnění mají rodiny s dětmi.
Také topíte kotlem na dřevo? Dejte nám vědět!
Zdroj
https://www.eon.cz/radce/vytapeni-a-vetrani/kotle-na-biomasu/jake-jsou-vyhody-kotle-na-tuha-paliva/ – Výhody a nevýhody kotlů na tuhá paliva (česky)
Napsat komentář