Koberce byly za dob našich babiček nutností – pokrývaly pokoje od zdi ke zdi. Protože se brzy přišlo na fakt, že se v něm usazuje mnoho špíny, roztočů a není praktický, z bytů a domů začaly mizet. Trend koberců se ovšem pomalu ale jistě navrací! Tentokrát však plní hlavě estetickou funkci a jejich rozměry se značně změnily.
Ať už potřebujete obývacímu pokoji dodat pocit toho pravého domova nebo nechcete ráno šlápnout na studenou zem, kousek koberce vás interiér jistě oživí a splní ten správný účel. Může jít pouze o doplněk, který bude mít metr na metr, nezáleží na tom, jak je velký. I v případě takto malého koberce však myslete na to, že je potřeba o něj pečovat a čistit ho.
Prach a roztoči
Prach je jistě problém, který řeší každá hospodyňka. Usadí se doopravdy všude – police, knihy, rámy, skříně. A koberce nejsou výjimkou. Pravidelně musí čistit koberce hlavně alergici – prach se z koberce při jeho používání šíří do ovzduší. V koberci se navíc usazují například i pyly, které se do prostoru dostanou při větrání.
Co se týče roztočů, jedná se také o častý alergen. Tentokrát se však nezabydlují přímo v kobercích, nýbrž jejich domov jsou matrace a přikrývky. Jejich exkrementy se odtud poté šíří do prostoru a usazují se na vláknech koberce. Máte-li doma alergii, poté myslete na to, že samotné vyluxování koberec nevyčistí – pořiďte buď vysavač s párou, nebo koberec hloubkově čistěte ručně.
Koberec, který napadla plíseň
Při čištění koberců však nepoužívejte velké množství vody. Ta, pokud se všechna nevypaří, zůstane pod kobercem a ten začne plesnivět. Takový koberec později začne zapáchat, bude stále vlhký a na povrchu uvidíte tmavší místa, takové mapy.
Koberec napadený plísní můžete zkusit zachránit hloubkovým čištěním. Pokud ale plísně přetrvají a koberec jich nebudete umět zbavit, raději jej vyhoďte a pořiďte nový.
Nevíte si rady?
Pokud nevíte, jak správně koberec vyčistit, jaký přípravek na to použít, nezoufejte! Místo hodin strávených v drogeriích a specializovaných obchodech se obraťte na firmy, které o uklízení vědí vše. Poradí si s roztoči, plísněmi a poradí, jak to právně dělat, abyste pro příště byli chytřejší a váš koberec vám sloužil dlouho.
Autor článku: Nikol Sotolářová
Napsat komentář