Pokud jste zdědili starý dům, nebo byt, je docela možné, že jste si všimli létajícího hmyzu, který nápadně připomíná mola. Možná se ale moli zabydleli ve vašem šatníku, nebo v potravinové skříni v kuchyni. Jak ale poznat, se kterým druhem mola máte tu čest?
Všichni (snad až na pár výjimek) chceme mít doma uklizeno a čisto. Proto nás dovedou dovést k šílenství myši z nedalekého pole, nebo půdy, švábi v kuchyni, kteří se k vám nastěhovali od méně pořádného souseda, nebo moli, kteří si pochutnávají na obsahu vašich skříní. A to nejen těch, které máte v kuchyni, ale i těch, ve kterých skladujete svoje oblečení.
Proto, než začnete panikařit a pobíhat vyděšeně kolem, zkuste vzít rozum do hrsti a zjistit, jaký je rozdíl mezi molem šatním a potravinovým molem. A jak se dá proti molům šatním bojovat.
Díky našemu průvodci u vás už tito nezvaní hosté nebudou mít šanci.
Mol šatní a mol potravinový – jak je rozeznat?
V první řadě se odlišuje jejich jméno. I když vypadají podobně, potravinový mol se ve skutečnosti jmenuje zavíječ paprikový. Mol šatní je pak mol šatní. Tedy, říká se mu stejně, jako jsme normálně zvyklí.
Další rozdíl, díky kterému se vám podaří od sebe tyto dva druhy hmyzu rozeznat, je velikost. Zatímco šatní mol dorůstá velikosti do 8 mm, potravinový mol může mít na délku i 20 mm. Jiná je také barva. Potravinový mol má načervenalou až nahnědlou barvu. Barva šatního mola je naopak světlá. Krémová, béžová až do stříbrna.
Posledním, avšak neméně důležitým rozdílem, je výskyt. Zatímco zavíječ paprikový udělá nálet na vaše kuchyňské zásoby, mol šatní si “vystačí” s vaším oblečením. Zajímavé je na něm to, že nepotřebuje vodu a že dokáže trávit i vlnu a další organické materiály.
Co použít proti molům šatním a jak je vyhubit?
Odpověď na otázku, jak vyhubit šatního mola, by ve vědomostních soutěžích měla prémiové skóre. Především kvůli tomu, že jde o tak rozšířený problém, že je velmi těžké najít způsob, jak se dá efektivně a trvale odstranit. Zvlášť, pokud bydlíte v panelových domech, kde není příliš kvalitní izolace. Tam je pro moly šatní učiněný ráj.
To ale neznamená, že byste se měli svého úsilí vzdát. Jen počítejte s tím, že budete muset trénovat svoji trpělivost.
Obvykle se na šatní moly doporučuje:
- Vyhodit poškozené oblečení (protože to znamená, že jde o vhodný typ potravy k přežití)
- Důkladné vyčištění oblečení, které bylo uložené ve skříni (mohou v něm být ukrytá vajíčka)
- Vysátí a důkladné umytí skříně
- Zmrazit oblečení a doplňky, které nelze vyprat
- Pravidelné kontrolování skříně
- Používání ochranných obalů na oblečení
Pokud nic z toho nepomáhá a váš byt je i přes veškerou snahu zamořen, poslední variantou je zavolat odborníkovi. Ten provede postřik, nebo jinou formu dezinfekce. Což by mělo pomoci dostat potíže s moly pod kontrolu.
V případě, že váš problém není tak velký, aby se nedal zvládnout, můžete zkusit i některou z babských rad.
Mezi ně patří:
- Nálepky na moly
- Bylinky proti molům (dělají se vonné sáčky a podobně)
- Vstřikování jablečného octa
Někdo dokonce říká, že proti molům funguje sprej, který si vyrobíte z čedaru. Pokud to ale bude fungovat, tak snad jen na potravinové moly.
Prevencí proti molům jakéhokoliv druhu je pravidelný úklid a kontrola potenciálně rizikových míst. Proto často uklízejte šatní a potravinové skříně, průběžně kontrolujte oblečení a potraviny a v případě jakéhokoliv podezření se všeho inkriminovaného zbavte a znovu ukliďte.
Jaké zkušenosti s odstraňováním molů máte vy?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zavíječ_paprikový – Zavíječ paprikový (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mol_šatní – Mol šatní (česky)
https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/how-to-get-rid-of-clothes-moths/ – Jak se zbavit šatních molů (anglicky)
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths – 8 tipů na prostředky proti molům (anglicky)
Napsat komentář