Orchidea je jednou z nejkrásnějších pokojových rostlin. Její pěstování má ale svá specifika. Proto se podíváme na to, jak zastřihnout orchidej po odkvětu, jak donutit orchidej kvést a na mnoho dalších zásad, které zajistí, že jí u vás bude dobře.

Orchidej je exostická rostlina, která okouzlila velký počet lidí. Problém je v tom, že její pěstování není pro začátečníky úplně jednoduché. Narazit můžete jak na uschlý stonek orchideje, tak na další překážky. Jelikož má orchidej i poměrně spletité kořeny, potřebuje i správné (a pravidelné) přesazování, jinak hrozí, že vám postupem času odejde.

Vyplatí se pěstovat orchidej ve skle nebo je pro orchidej lepší klasický květináč? A existují nějaké vychytávky na orchideje, které byste měli při jejich pěstování vyzkoušet?

Pěstování orchideje na okně

Některým druhům orchidejí (například můrovci) nedělá absolutně dobře, když je necháte růst někde na stolku nebo v průvanu. Lepší bude, když takovou orchidej dáte na okno, pod kterým bývá během roku zapnuto topení. Právě můrovec je zároveň vhodný i pro začátečníky, kteří nemají s pěstováním těchto rostlin žádnou zkušenost, ale chtějí, aby jim orchidej kvetla.

V ideálním případě by se měla teplota u takové orchideje pohybovat kolem 20 °C. Poradí si i s o něco vyššími hodnotami, ale nejsou pro ni úplně ideální. Můrovec by také neměl přijít do přímého kontaktu se sluncem, a to i přesto, že přirozeného světla vyžaduje relativně hodně. Kdo má problém s netěsnícími okny, ten by měl omezit přístup studeného vzduchu k rostlině.

Pěstování epifytických orchidejí

Vanda nebo Dendrobium jsou druhy orchidejí, které vyžadují speciální přístup, kvůli kterému nejsou úplně vhodné pro začátečníky. Líbit se jim bude každodenní ponoření do vody, které bude trvat cca 20 minut. Pokud na něco takového nemáte čas, zkuste jim dělat dobře pravidelným rosením, které bude probíhat několikrát denně.

Tento typ orchidejí vyžaduje vzdušný a přiměřeně kyselý substrát. V úvahu přichází kombinace borky a polystyrenu. Druhy, které mají jemnější kořínky, zase mohou vyžadovat substrát s rašelinou.

V případě, že si nevíte rady, nejlepším řešením bude konzultace s personálem zahradnictví, který by vás měl nasměrovat k nejlepšímu typu výrobku.

Pozor na zalévání

Orchideje by se rozhodně neměly přelévat. Trvale vlhká půda jim totiž nedělá ani trochu dobře. Když to nebudete brát v patrnost, může se stát, že rostlině začnou uhnívat kořeny a zemře.

Nejlepší volbou je zalévání dešťovou vodou. Pokud je voda ve vaší domácnosti příliš tvrdá, může docházet k hromadění solí. V případě, že měkkou ani dešťovou vodu nemáte a nechce se vám ji pravidelně převařovat, zalévejte tyto rostliny destilovanou vodou, kterou můžete doplnit o malé množství hnojiva.

Podpora květu

Jakmile orchidej odkvete, neměli byste seřezat celý stonek. Zastavit byste se měli cca v poslední třetině. Bývá obvyklé, že pod řezem následně vyraší nový stonek, takže se pak můžete těšit na bohatší květ.

Přesazování

Specialisté na orchideje se často shodují na tom, že po nákupu orchideje byste měli zakoupenou rostlinu co nejdříve přesadit. Kromě dostatečně velkého květináče, do kterého se vejdou její spletité kořeny, budete mít pod kontrolou i správný typ zeminy. 

Co se týče pěstování orchidejí ve skle, nemá to na ně žádný konkrétní účinek. Maximálně lépe uvidíte, co se odehrává uvnitř. Můžete tedy snáz zachytit hnilobu kořenů, čas, kdy je nutné orchidej znovu přesadit, a podobně. V některých případech ale může přístup světla ke kořenům zlepšit její prospívání.

Rozmnožování orchidejí

Pokud vám orchidej hezky roste a kvete, je pravděpodobné, že budete chtít rozšířit počet rostlin. K rozmnožování orchidejí dochází dělením. Sledujte, zda z pahlízu roste nový výhonek, který má dostatek vlastních kořenů. Pak je vhodné tohoto nováčka přesadit a starat se o něj jako o samostatnou rostlinu.

Zásadní je, aby rostlina, kterou chcete množit, netrpěla na plíseň. Pak se nehodí pro rozmnožení i přesto, že jsou splněny všechny ostatní podmínky.

Máte doma orchideje? Pokud ano, prospívají vám?