Máte rádi balkony a okenní parapety, které jsou přímo obloženy květy a zelení? Rádi byste také seděli na balkoně v ohromné záplavě květů a vůní? Jenomže když přijdete do zahradnictví a vidíte ceny sazeniček, tak jen protočíte panenky a odnesete si sotva dvacet kousků. Dá se s tím něco dělat? Jistě, předpěstovat si sazeničky doma! Je to otázka pár korun. Navíc můžete předpěstovávat na etapy, takže kytičky na vašem balkoně a na vašich parapetech budou vždy v plném květu!
Co na českých balkonech a parapetech kvete nejčastěji?
Kterým letničkám dáváme my Češi přednost nejčastěji? Z truhlíků na nás vykouknou většinou petúnie, verbeny, Kalibrachoa neboli milion bells, plaménky, sutera neboli bacopa, vitálky, lobelky, Osteospermum, aksamitníky, vějířovky, všelichy, nestařice, ostruhatky, tymofily.
Tam, kde je více prostoru, se pěstují i letničky určené k řezu. Jsou to hlavně hvozdíky, laskavce, verbeny anebo i slunečnice. Mnohé letničky se dají i sušit, což bývá další důvod k jejich častějšímu pěstování. Vytvoříme si pak totiž i domácí dekorace za minimum nákladů. Dobře se suší třeba černuchy, slaměnky, statice anebo jednoleté trávy. Ale opravdu chtějí o něco více prostoru.
Na skalkách zase najdete hlavně gazánie, kosmatce, sluncovky. A podmínky skalky lze poměrně dobře nasimulovat i ve větších květnících a skalničkám se tu bude dařit.
Okolo opor se nám mohou pnout lichořeřišnice (ty můžeme sušit na velmi zdravý čaj), hrachory, svlačce, okrasné i užitečné fazole nebo také tykvičky, ze kterých opět bude dokonalá domácí dekorace. Kdo má raději okrasu listů nebo plodů, pěstuje třeba laskavce, cypřišky, kopřivy či barevné kapusty – ale ty až později, na sklonku léta.
Na chaty, chalupy a jiná místa, kam často nechodíme, ale přesto je chceme mít pěkně kvetoucí, vysazujeme verbeny, lobelky, nízké aksamitníky, violky, nestařce. Jsou to totiž kytky s neuvěřitelnou výdrží.
Co musíme koupit, než poprvé zasejeme?
Prvním krokem je samozřejmě výsev. Ten je sám o sobě velmi nenáročný. Potřebovat budeme nádobky na výsev, nejlépe s víky, kterými je jemně přiklopíme, abychom vytvořili vlhčí prostředí. Když nemáme k nádobkám víka, postačí je překrýt fólií.
Dále se neobejdeme bez výsevního substrátu nebo listovky. A můžeme je koupit během běžného nákupu, protože je nabízí třeba Lidl. A samozřejmě konvičku na vodu a střičku, které jsou k dostání také v běžných marketech, jistě vám je nabídne například Kaufland.
V další fázi pěstování už budete potřebovat i zahradnický substrát a samotné květníky, ve kterých budete letničky pěstovat. Pořiďte květníky různých velikostí – podle toho, kam se vám jak velké vejdou. Poměrně dobrý výběr nabízí Tesco, kde seženete i další příslušenství, třeba rukavice nebo pikýrovací doplňky. I když tyto doplňky nejsou vůbec nutné, stačí obyčejná čajová či polévková lžíce.
Jak na setí?
Začneme tím, že si substrát dáme do výsevních misek. Používat výsevní substrát je lepší z toho důvodu, že obsahuje látky, které pomáhají semínkům se probudit. Substrát v miskách řádně provlhčíme ještě před samotným výsevem, abychom si semínka později nevyplavili.
Na dobře provlhčený substrát vysejeme semínka, ale s hustotou setí to nepřeháníme – aby se nám pak semenáčky dobře vyndávaly, když je budeme přesazovat. Totiž čím hustší výsev je, o tím více rostlinek během přesazování přijdeme.
Takže čím jsou semínka větší, tím řidší výsev musíme udělat. A jestliže jde o velká semínka, jako má třeba lichořeřišnice, ta můžeme sít už rovnou do květníků, ve kterých ji budeme pěstovat. U drobných semínek se hustota ovlivňuje jen docela těžko, ale aspoň se o to pokusíme.
Některá semínka mají zůstat na povrchu (informace najdeme vždy na sáčku se semínky), tak je po výsevu jen zastříkáme střičkou a přiklopíme víkem nebo folií. Jiná semínka potřebují být zasypána substrátem, ale vždy jen malinko, nejlépe tak silnou vrstvu, jak velká jsou semínka.
Jakmile semínka překryjeme substrátem, přimáčkneme ho a zase řádně provlhčíme střičkou. Opět překryjeme víkem nebo fólií. Výsevy udržujeme vlhké, nikoliv mokré, aby se do substrátu nepustila plíseň a semínka neshnila.
Jak s pěstováním po výsevu?
Až rostlinky naklíčí a poporostou, opatrně s jejich přikrýváním. Pokud máte vysoké víko, třeba na plastové krabičce, ve které se prodává hroznové víno, je to v pořádku. Když máte jen fólii, dejte pod ni raději několik zakrácených špejlí. Tak uděláte rostlinkám více prostoru.
Výsevy dejte na teplé místo a čekejte, občas vlhčete. Během několika dní (někde ale i dvou až tří týdnů) se objeví první klíčky. Až budou rostlinky venku ze substrátu, tak pozor na přímé slunce za oknem. Mohlo by vám jemné rostlinky přes okno spálit. Takže přednostně volte parapety jihovýchodní nebo jihozápadní.
Přesazujeme až s pravými listy
Jakmile mají rostlinky první pravé listy, je potřeba jim udělat více místa, tedy přesadit je do větších nádob. Tentokrát už je můžete dát do květníků, ve kterých je budete pěstovat. Ale pokud doma nemáte tolik místa pro všechny květníky, můžete zvolit jen třeba několik truhlíků a kytičky sem dáte těsněji vedle sebe. A přesadíte je před sezonou pak ještě jednou.
Opatrně ven a opatrně dovnitř
Pře přesazování pracujeme se suchým substrátem. Vyhneme se tak riziku zlomení sazeniček. Opatrně je lžičkou podebereme a položíme na podložku. Tady je od sebe jemně oddělíme. Pak v truhlíku uděláme do substrátu prstem nebo lžičkou, kolíkem dírku, sazeničku sem vložíme až po děložní lístky a jemně do substrátu přimáčkneme.
Až máme osazen celý květník nebo truhlík, pak teprve řádně prolijeme a umístíme na chladnější místo. Sazeničky totiž v chladu lépe zakoření. A budeme mít za pár korun přichystáno na letní okrasu našeho bydlení. Chce to jen trochu času a práce.
Napsat komentář