Pokud máte zahradu, možná přemýšlíte o tom, jak byste ji mohli vylepšit. A tak vás napadne, že si zkusíte pořídit nějakou půdokryvnou rostlinu. Je ale pravděpodobné, že s jejím pěstováním nemáte žádnou předchozí zkušenost. Podle čeho si vybrat? A existují nějaké tipy, jak se o půdopokryvné rostliny správně starat?
Zahrada je pro mnoho lidí jejich vášní. Proto neváhají vynaložit nemalé úsilí, aby ji každý rok mohli nějak zvelebit. Pokud už jste zvládli pěstování hortenzií a růže vás už nebaví, možná přišel čas na vyzkoušení půdokryvných rostlin.
Ty nejsou ve veřejném prostoru ničím neobvyklým. Mnohdy se do něj instalují pro účely jeho dekorace. Málokdo si ale umí představit, jestli jsou na udržování spíš náročné, nebo ne.
Proto se na tuto disciplínu zaměříme níže.
Co jsou půdokryvné dřeviny?
Půdokryvné dřeviny jsou okrasné dřeviny a rostliny, které pokrývají zem svým hustým porostem. Někdy se jimi dokonce nahrazuje trávník. Obvykle se s těmito rostlinami setkáváme ve veřejných parcích. Mohou se ale nacházet i u silnic a chodníků.
Výška půdokryvných rostlin se většinou pohybuje do 60 cm. Obvykle ale této výšky nedosahují, protože bývají plazivé. Vzhledem k tomu, že se dají sehnat v mnoha různých podobách, se vyznačují velkou variabilitou.
Které rostliny sem patří?
Něco málo z teorie už víme. Jaké rostliny sem ale patří?
Za zástupce půdopokryvných rostlin lze považovat:
- Zimolez
- Břečťan
- Jalovec
- Skalník
- Plamenku
- Tařičku zahradní
- Hajničku
Jak tedy vidíte, můžete si vybrat ze stálezelených rostlin, nebo z dekorativních drobných květin.
Jak se o ně starat?
Způsob pěstování se liší podle toho, jakou rostlinu si vyberete. Když budeme mluvit o břečťanu, jalovci, zimolezu a skalníku, většinou jde o rostliny, které od člověka vyžadují minimální pozornost a údržbu. Pokud si vyberete půdokryvné růže a podobně, počítejte s tím, že budete muset častěji vytrhávat plevel.
Aby to pro vás bylo jednodušší, doporučujeme, abyste vytrhali plevel ještě před zasazováním. Pokud si vyberete rostlinu, která má ráda sušší podmínky, její půda by měla být dostatečně propustná. Rostlinám, kterým se daří ve stínu pod stromy, zase vyhovuje hutnější a vlhčí půda.
Abyste docílili hustého koberce, počítejte s tím, že byste měli rostliny zasazovat co nejblíže k sobě. Na metr čtvereční připadá až 10 rostlin. Také nezapomínejte na pravidelné zalévání. Podle potřeby lze tyto rostliny dokonce zastřihovat, čímž dojde k jejich regeneraci. (To se vyplatí dělat hlavně ve chvíli, kdy začnou přesahovat mimo požadovaný prostor.)
Výhody půdokryvných rostlin
Nakonec se podíváme na souhrn výhod, kvůli kterým se vyplatí o půdopokryvných rostlinách přemýšlet.
Patří mezi ně:
- Malá náročnost na údržbu
- Velká dekorativnost
- Odolnost
- Náhrada trávníku
- Vhodnost do každého prostoru (dají se pěstovat ve velkých i v malých zahradách)
Ještě vás musíme přesvědčovat o tom, že pěstování půdopokryvných rostlin má jednoznačně smysl?
Pokud byste si měli vybrat, která půdokryvná rostlina je vaším favoritem?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Půdokryvné_dřeviny – Půdokryvné dřeviny (česky)
Napsat komentář