Česnek patří k oblíbeným bylinkám. A to nejen v kuchyni, ale i v lidové medicíně, protože se mu přisuzuje řada benefitů, které oceníme například v průběhu nachlazení. Co když ale plánujete, že si letos vysadíte česnek na zahradě, ale nevíte, jak na to? Je vhodné sázení česneku na podzim? A jak na úspěšné pěstování česneku? Na to vše se spolu podíváme níže.
Podzim a jaro jsou z pohledu zahrádkářů náročnější roční období, protože kromě přípravy půdy se během nich rozhoduje, co budete v dalším období pěstovat. Také mnohdy dochází k údržbě zeleně na zahradě a probíhá řez jabloní.
Přečtěte si: Co je to bobkovišeň?
Někteří lidé pak přemýšlí o tom, zda je v tomto období moudrá výsadba česneku. Nemůže mu ale zima a nevlídné počasí něco udělat?
Můžeme vás uklidnit. Sázení česneku v listopadu by rozhodně nemělo představovat problém. A níže vám rovnou povíme proč.
Tipy pro sázení česneku
Ve srovnání s mnoha jinými rostlinami a druhy zeleniny, česnek přímo miluje zimu a chlad. Právě z toho důvodu je nejlepším obdobím pro jeho výsadbu konec podzimu (tedy ideálně listopad). Dobrým indikátorem toho, kdy je vhodné česnek zasadit, je období těsně předcházející prvním mrazům. Proto nezapomeňte průběžně sledovat teploměr a předpověď. Jelikož se ale interval teplého počasí v poslední době prodlužuje, není vyloučeno, že ideální moment přijde až na začátku prosince.
Možné je i sázení česneku na jaře, je ale důležité si předem vybrat správné odrůdy “jarního česneku”. K nim patří například Japo II, Benátčan nebo Matin a Mirka.
Jak ho sázet?
Sázení česneku není příliš náročná disciplína, budete ale potřebovat trochu počítat. Začít byste měli tím, že si obstaráte sadbový česnek a oloupete z něj vnější papírovou slupku. Před sázením stroužky prohlédněte a ty, které nejsou kvalitní, nebo je na nich viditelná plíseň, vyhoďte. Stroužky pak zasaďte ve slupce špičkou vzhůru, nejlépe do řádku, a alespoň 5 cm hluboko. Odstup v řádcích by měl být alespoň 20-30 cm.
Nejlepší půda pro česnek
To, jak se sklizeň česneku ve finále povede, hodně závisí i na tom, jakou kvalitu má vaše půda a jak dobře se o něj v průběhu roku pečuje. Nejlepší výsledky zaznamenáte, pokud česnek zasadíte do lehčí půdy, která má dostatečné množství humusu.
Vzhledem k tomu, že česnek mohou napadnout nejrůznější choroby a škůdci, neměl by se příště sázet na stejné místo dříve, než zhruba za 5 let. Také se zamyslete nad tím, jestli česnek nesázíte do míst, kde jste v předešlých letech pěstovali cibuli, pórek nebo brambory a rajčata. Právě tato místa by nemusela být pro pěstování a růst česneku vhodná. Také není moudré hnojit česnek mrvou z chléva, mnohem lepší je vyzrálejší kompost. Pokud dáváte přednost průmyslovým hnojivům, vybírejte primárně taková, která jsou vhodná pro cibuloviny.
Co se týče stanoviště, česnek má rád místa, kam svítí sluníčko a mají dobrou cirkulaci vzduchu. Půda by pak měla být vlhká, ale neměla by být přemokřená. Pozitiva mohou z jeho pěstování na zahradě čerpat i někteří sousedé. Dobře se snáší například s jahodníky, okurkami a mrkví. (Jeho vůně odpuzuje některé škůdce, takže správně vybrané partnerství může vyřešit spoustu potíží.)
Přečtěte si: Jak na zahradní skalku?
Sklizeň česneku
Nejlepší čas pro sklizeň je ve chvíli, kdy začne vadnout nať rostlin. V případě, že tento moment nevychytáte, hrozí, že vám začne česnek hnít. A to by byla škoda. Česnek paličák se zase sklízí, když mu zůstane posledních 5 (ne suchých) listů.
Sklízení probíhá tak, že vezmete rycí vidle a následně jimi nadzvednete nahoru celou rostlinu. (Pak totiž nedojde k poškození cibulky.) Z praktických důvodů si pro tuto aktivitu vybírejte období, kdy není po dešti, protože si posléze ušetříte spoustu práce s odstraňováním bahna. Vytažený česnek by se měl nechat chvíli vyschnout na záhoncích, určitě ale cibule neoklepávejte o sebe.
Stonky nepaličáku by se měly svázat po 10-15 ks, aby mohly dýchat. Poté je zavěste na suché místo, kde budou 1-2 týdny schnout. U paličáků bohatě stačí pouze ostříhání. Poté je můžete naskládat do otevřených plat od vajec, které z nich dovedou vytáhnout přebytečnou vlhkost.
Pokud česneku zajistíte vhodné podmínky, vydrží vám dobrý i po dobu 10 měsíců. Nemělo by se tedy stát, že by vám měl dojít, nebo že by bylo nutné ho předčasně vyhodit.
Pěstujete si svůj vlastní česnek, nebo ho kupujete v obchodě?
Napsat komentář