Budka pro sýkorky zdobí nejeden balkon či zahradu. Krmítko navíc celkem často sledujeme, protože nás zajímá, jestli u nás našla zalíbení sýkora červenka, koňadra či modřinka. Je jedno, jaké bude mít budka pro sýkorky rozměry, krmítko, které navíc budete pravidelně doplňovat, ocení všechny.
Sýkorka patří k ptákům, které pozná většina dospělých i dětí. Kromě kompaktní velikosti má sýkorka i snadno rozpoznatelné zbarvení. Její milý vzhled si navíc získal u řady lidí velké sympatie, proto chtějí těmto ptáčkům dopřát pravidelné občerstvení, v jehož průběhu je mohou pozorovat za oknem.
Řekněme si ale upřímně, že málokdo z nás je rozený ornitolog. Jelikož už jsme ze školy delší dobu venku, nemusíme se vždy orientovat v aktuálním dění a v tom, jaký opeřenec nás zrovna poctil návštěvou.
Pokud se chcete ve svém věku trochu procvičit, dnes si povíme vše o sýkorkách a jejich druzích.
Co je sýkora?
Sýkora, nebo také sýkorka, je nejpočetnější druh sýkorovitých pěvců. Tito ptáčci se vyznačují drobným vzrůstem a viditelným zbarvením. Jejich hlava je kulatá a zobák mají menší a rovný. Jejich tělo je zaoblené a mají poměrně výrazný ocas. Sýkorka se nejčastěji živí hmyzem, takže je důležitá při boji proti škůdcům. V průběhu zimy ho ale nemusí mít dostatek, proto je důležité, aby lidé tyto ptáky průběžně dokrmovali.
V průběhu zimy udělá sýkorce radost třeba:
- Len
- Slunečnice
- Jádro ořechu
- Tykev
- Jablko
A podobně.
Druhy sýkorek
Když už o sýkorkách něco málo víte, podíváme se, jaké existují její nejznámější druhy. Při pozorování krmítka tedy můžete ostatní ohromovat svými znalostmi.
Sýkora koňadra
Je to nejrozšířeněji zastoupený druh sýkorky v Evropě. Určitě ji poznáte, protože její tělo je nápadně žluté a modré. Kdo má bystré oko, ten si všimne i zelené na jejím hřbetu. Zobák má sice malý, ale umí jím rozlousknout i tvrdý ořech. Zajímavostí je, že zpěv tohoto ptáčka může imitovat zvuk jiného druhu. Při stavbě hnízda tento druh sýkorky často improvizuje.
Sýkora modřinka
Jde o drobnější, ale opět o hodně barevně výrazný druh sýkorky. Její líčka bývají bílá s modročerným páskem. Tento druh sýkorky je při výběru místa k hnízdění víc konzervativní, nevybírá si například okapové roury a podobně, dává přednost přírodě.
Sýkora babka
Ve srovnání s předchozími dvěma druhy je tento druh sýkorky mnohem méně barevný, převládá hlavně černá, hnědá a bílá. Zároveň jde o druhou největší sýkorku. Tuto sýkorku poznáte podle černé čepičky na vršku hlavy a černé bradky. S tímto druhem sýkorky se nejčastěji setkáte v horských oblastech. Jako jediná navíc umí nabrat do zobáku větší množství potravy, se kterým se dovede obratně pohybovat.
Sýkora červenka
Tohle technicky vzato není sýkorka, ale pouze červenka obecná. Kromě toho, že vypadá jinak, patří i do jiné čeledi. (Konkrétně je doma v rodině lejskovitých.) Tohoto ptáčka snadno poznáte, protože má nenápadné hnědé tělo, na které upozorňuje výrazně rezavá přední část hlavy a hrudníčku. Jde o ptáka, který se těší mimořádně velké oblibě ve Velké Británii, kde byl dokonce vybrán za neoficiálního národního ptáka.
Sýkora parukářka
Opět se vracíme do rodiny sýkorek. Sýkorku parukářku určitě snadno poznáte, protože má na hlavě výraznou chocholku, kvůli které získala své jméno. Nejčastěji ji uvidíte při pohybu ve smrkovém lese. Zároveň jde o hodně plachý druh, který se příliš nevzdaluje od svého bydliště. Na zimu si dělá tato sýkorka zásoby.
Také vás baví pozorovat ptáky u krmítka? Pokud ano, snažíte se uhodnout, který opeřenec přiletěl?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sýkora – Sýkora (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Červenka_obecná – Červenka obecná (česky)
Napsat komentář