Vánoční kaktus je oblíbená dekorativní domácí rostlina. Především proto, že kvetení probíhá především v zimních měsících, takže se může zajímavě doplnit vaše jiné slavnostní dekorace. Jak se starat o vánoční kaktus, aby kvetl a byl hezký i další rok? Na to vše a mnoho dalšího se společně podíváme níže.
Vánoční kaktus je oblíbenou zimní dekorací nejedné domácnosti. Mnozí ale při jeho pěstování selžou, protože jim nevykvete do plné krásy. Případně se ho rozhodnou na konci zimy vyhodit a další rok si pořídit zase nový.
Kromě zalévání má na kondici a kvetení vánočního kaktusu vliv i mnoho dalších faktorů, které mohou docela jasně předznamenat, jestli se mu bude u vás doma dařit, nebo jestli se máte připravit na další fiasko.
Mnoho lidí se také snaží zjistit, jakou má vánoční kaktus jedovatost a zda je tím pádem vhodný i do bytů a domů s domácími zvířaty a malými dětmi. Než se tedy pustíme do nějakého obšírnějšího návodu, jak si máte s jeho pěstováním poradit, prozradíme vám, že vánoční kaktus jedovatý není. (Jelikož má ale ostré okraje, může při požití způsobit podráždění úst a zažívacího traktu.)
Co ovlivňuje jeho kvetení?
Vánoční kaktus potřebuje ke svému normálnímu prospívání správnou teplotu, vlhkost a množství denního světla. Jelikož kaktusy bývají v rostlinném patře poměrně dost nízko, kde mají dostatek stínu díky výše rostoucím stromům, je pochopitelné, že vánoční kaktus nepotřebuje denního světla tolik, kolik si možná myslíte. (A ze stejného důvodu vánoční kaktus kvete především v zimě, kdy je doba slunečního svitu v našich končinách dost krátká.)
Vánoční kaktus dále ocení, když mu dopřejete trochu nižší pokojovou teplotu. V ideálním případě by měla být teplota v místnosti v rozmezí 12-15 stupňů. Z toho důvodu by se mu mohlo dobře dařit v zimní zahradě, nebo na chodbě.
Samozřejmě, vánoční kaktus můžete dát i do místnosti, kde je nad 20 stupňů, ale v takové chvíli nemůžete očekávat, že obrazí květy, na které tak netrpělivě čekáte. Z toho tedy plyne, že vánoční kaktus nepotřebuje přímé sluneční světlo a pro kvetení mu vyhovují spíše nižší teploty.
A co dál?
Vánoční kaktus je velice choulostivá rostlina, která je poměrně náročná na pěstování. Jen si to vezměte – i když nemá rád vyloženě teplé podnebí, neprospívá mu ani to, když ho vystavíte mrazu. Když navíc v době růstu květů přesunete vánoční kaktus do teplé místnosti, počítejte s tím, že se květy rychle rozvinou a stejně rychle i odkvetou. Pokud tedy chcete, aby vám vánoční kaktus vydržel hezký po dobu několika dní, bude to z vaší strany vyžadovat správně zvolenou strategii.
Zkuste mu nabídnout:
- Vlhčí vzduch
- Vhodně načasovanou zálivku (ta by měla být zhruba do července pravidelná a středně bohatá, od srpna se její množství postupně snižuje, v době květu se vracíte k normálnímu přísunu vody)
Naopak mu ale nedělá dobře, pokud ho budete přemokřovat, protože pak by mu mohly uhynout kořeny a kaktus by byl na vyhození.
Tipy na prodloužení životnosti
I když hodně lidí pečuje o vánoční kaktus jen do doby, kdy mu odkvetou květy, pokud zvolíte správný postup, může vám vydržet i na další Vánoce. Jak na to?
Po odkvetení mu prospěje, když mu nabídnete:
- Teplotu kolem 22 °C
- Umístění na balkon během letních měsíců (ovšem, pozor na přímé slunce a déšť)
- Občasné hnojení
- Pravidelné přesazování
Pro přesazování kaktusu si vybírejte čas na začátku března, který je považován za nejlepší. V hnojivu a v půdě, do které ho budete přesazovat, by ale neměl být vápník, protože ten nemá vánoční kaktus ani trochu rád a na jeho přítomnost by reagoval špatně.
Co si z toho vzít?
Především to, že pokud se budete o svůj vánoční kaktus opravdu důkladně starat, můžete se těšit na opravdu bohaté kvetení, které potrvá i několik dnů.
Když se navíc budete o svůj vánoční kaktus dobře starat, nemusíte ho po Vánocích vyhazovat do koše, ale můžete ho využít i o nadcházejících svátcích.
Pravda, jeho opečovávání není úplně jednoduché, pokud to s ním ale nevzdáte, uvidíte, že se vám to vyplatí.
Jakou zkušenost máte s pěstováním vánočního kaktusu vy? Podařilo se vám ho udržet při životě po dobu několika let, nebo si kupujete pokaždé nový?
Napsat komentář