Jakmile se udělá trochu teplo a hezky, naše aktivity se přesouvají na naši zahradu. Nemusí jít přitom jen o věšení prádla na sušák, nebo o grilovačku s přáteli. Hodně z nás pěstuje ovoce, zeleninu či květiny, nebo se stará o svůj trávník. Právě poslední zmíněná skupina by při péči o něj mohla využít vertikutátor. Víte, co to je?
Kdo měl někdy zahradu, ten ví, že je s ní spojená nikdy nekončící práce. Na jaře se staráme o to, aby nám vzešly sazenice a o to, abychom měli vždy hezky zastřižený trávník. V létě sklízíme první plody své práce a bojujeme se sluncem vyprahlou půdou. Na podzim přichází další období sklizně, úklid spadaného listí a příprava vegetace na zimu. Takže není divu, že při každé příležitosti sáhneme po zahradnickém vybavení, které nám naši práci alespoň trochu ulehčí.
Jak k tomu může přispět již zmíněný vertikutátor?
Co je vertikutátor?
Vertikutátor je speciální zahradní zařízení, které se vzhledem poměrně často podobá obyčejné zahradní sekačce. Oproti ní má ale nainstalovanou speciální vidlici, která při pojíždění po trávníku dělá svislé řezy, které pomáhají odstraňovat staré kusy trávy a jiné nečistoty, kvůli kterým by se mohlo narušit zdraví vašeho trávníku.
V současné době máme na trhu:
- Elektrické vertikutátory (kvůli kabelu jsou vhodné pro běžné zahrady)
- Benzínové vertikutátory (díky pohonu na benzín s nimi můžete obsluhovat i velké pozemky, na kterých není přístup k elektrické síti)
- Ruční vertikutátory (u kterých všechnu práci odedřete vy)
Jak vertikutátor vybírat?
Aby vám váš vertikutátor zvládl co nejlépe a nejdéle sloužit, měli byste věnovat dostatečné množství času jeho výběru.
V první řadě si určete, kolik peněz na jeho nákup máte. Poté se podívejte na internet a zjistěte, jaká je cenová relace elektrických a benzínových vertikutátorů, které jsou aktuálně na trhu. U toho berte ohled na to, zda budete mít při práci přístup k elektřině, nebo s ním budete jezdit na odlehlý pozemek, na kterém není zavedený proud.
Hodně koukejte i na to, jak je celý prostor dostupný. Vertikutátor na kolečkách je sice super na rovince, nebo na mírně zvlněném povrchu, ale hodně nepravidelné pozemky budou nejspíš vyžadovat přímou ruční práci.
Postup práce s vertikutátorem
Aby vaše úsilí za něco stálo, musíte se se s ním naučit zacházet. Jinak by se mohlo lehko stát, že napácháte víc škody než užitku.
Vertikutuje se tak, že:
- Vyberete jeden termín na jaře a druhý na podzim
- Počkáte, až budete mít suchý trávník (musí být ale vzrostlejší, nikoliv nově zasazený)
- Posekáte trávník (ideálně v rozmezí 2-4 cm)
- Nastavíte nože na délku řezu 3 mm
- Začnete v pruzích jezdit po trávníku
- Pokud to stav trávníku vyžaduje, po dokončení plochy ji vezměte ještě jednou napříč (začnete ze strany, která byla při prvním kole na boku)
- Po dokončení práce trávník zavlažte (klidně mu přidejte i trochu ekologického hnojiva)
- Nechte trávník v klidu
Vertikutátor vs. vertikulátor
Vertikutátor můžeme často zaměnit za jemu velmi podobný vertikulátor. Jaký je mezi nimi rozdíl? V první řadě ten, že žádný vertikulátor neexistuje. Jedná se jen o zkomoleninu původního slova vertikutátor. Chybička se ale občas někam vloudí, takže není vyloučeno, že bude o vertikulátoru mluvit prodavač, nebo ho bude nabízet některý z e-shopů.
Používáte vertikutátor? Pokud ano, napište nám, jakému jeho typu dáváte přednost.
Napsat komentář