Jestliže si na zahradě pořídíte vodní prvek jako je např. zahradní jezírko, by byla Vaše představa o tom, že je jezírko bezúdržbové, určitě mylná. Všechno, co má být pěkné a účelné, potřebuje čas od času svoji údržbu. A tak je to i ze zahradním jezírkem. Nezbytnou technikou pro údržbu zahradního jezírka je určitě jezírkový vysavač.
Fungování jezírkového vysavače a jeho využit
V prvé řadě bychom měli vědět, jak takový vysavač funguje. Odpověď je jednoduchá. Jako běžný domácí vysavač na suchý odpad. Rozdíl je pouze v tom, že nasává bahno, kal a ostatní nečistoty na dně jezírka. Většina vysavačů špinavou vodu odčerpá úplně mimo jezírko, avšak dnes již existují vysavače, které dokáží vyčištěnou a odkalenou vodu vrátit zpět do jezírka.
Nejvíce jezírkový vysavač využijeme na jaře, kdy potřebujeme z jezírka odčerpat nečistoty zanesené na dno během zimního období. Přes zimu nám do jezírka napadaly různé nečistoty, jako například padající listí, nebo se nám na dně usadí trus ryb, nesnědené krmení od ryby, tlející řady, atd. Když se na jaře voda v jezírku začne ohřívat, nastává proces rozkladu. Jezírko může začít i zapáchat.
Jak vybrat správný jezírkový vysavač
V prvé řadě potřebujeme znát objem a hloubku jezírka. Práce nevhodně zakoupeným vysavačem by trvala podstatně déle a ještě navíc by většina nečistot zůstala na dně jezírka.
Při výběru bychom se měli zaměřit na to, kolik dokáže přečerpat litrů vody za hodinu. Jelikož čím větší jezírko máme, tím větší průtok budeme potřebovat, abychom u vysávání nečistot netrávili zbytečně více času, než je nutné. Také bychom měli znát výkon motoru udávaný ve wattech.
Dále bychom se měli zajímat o délku sací a také vypouštěcí hadice a o materiál, ze kterého jsou hadice vyrobeny. Určitě bychom měli dát přednost kovu před plastem. Také bychom měli znát příslušenství patřící k vysavači a vědět jaké druhy nečistot je vysavač schopen vysát. Prodejce většinou uvádí i to, do jaké velikosti nečistota může být, aby se podařilo ji z jezírka odstranit (např. do velikosti 2,5 cm).
Druhy vysavačů
Jezírkové vysavače rozdělujeme do 3 základních skupin. A to jednokomorové, dvoukomorové a profesionální vysavače.
Jednokomorový vysavač
Jednokomorovými vysavači s nižším výkonem je možno zvládnout malá jezírka. Doporučeno je používat takový vysavač do velikosti 3m³ objemu jezírka. Nevýhodou u jednokomorových vysavačů je automatický chod přístroje, kdy se nám během práce vysavač vypne a my musíme čekat na to, než se nám opět vyprázdní tělo vysavače.
Dvoukomorový vysavač
Na větší objem jezírka, asi do 150 m³, je již vhodné použít dvoukomorový vysavač, kdy tento systém umožňuje nepřetržité vysávání. Tím samozřejmě zkrátíme dobu čištění jezírka. U tohoto systému vysavače je velkou výhodou, že zatímco se jedná komora plní, tak nasátá voda z druhé komory vytéká.
Profesionální vysavač
A profesionální vysavače jsou, jak již název napovídá, pro profesionály, kteří se čištěním jezírek a větších vodních ploch živí.
Dnes již máme mnoho firem, které se zabývají prodejem jezírkové techniky a rádi Vám v této oblasti poradí.
Napsat komentář