Vytápění musí řešit každý, kdo někde bydlí. Jenže, standardy bydlení se neustále zvyšují, proto může mnohé tento měsíc negativně překvapit zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy, o kterém se hovořilo už poměrně dlouho. Jak ale zákaz kotlů těchto tříd řešit ještě teď v září, od kdy tento zákaz platí?
Starý kotel může být pro mnohé trnem v patě. Sice už nemusí fungovat tak, jako v dřívějších dobách, ale na pár let by to možná ještě stačilo. Zvlášť, když novější plynový kotel či elektrokotel stojí i desítky, ne-li stovky tisíc, které rodiny, ale ani jednotlivci, nemusí mít k dispozici.
Zákon je ale zákon a je potřeba se jím řídit. Pokud váš starý kotel patří do 1. nebo 2. emisní třídy, od letošního září ho už nesmíte používat. V případě, že nebudete zákaz respektovat, může vás nachytat kontrola. Při kontrole hrozí nejprve napomenutí, poté může přijít pokuta. Kontroly však budou také přihlížet k sociální situaci domácností i již podané žádosti o dotaci.
Navíc, nyní, když už zákaz (od 1. září) platí, nebudete moci již čerpat předchozí výši dotace, která běžela až do posledního srpna. Neznamená to, že dotaci už využít nemůžete, stále je pro občany aktivní. Už ale nedosahuje předchozí výše, kvůli které byla pro mnohé tak výhodná.
Změny v dotacích
Určitě už jste někdy slyšeli o tom, že existuje něco jako kotlíková dotace. V předešlých obdobích se její výše pohybovala až na úrovni 95 % při podpoře nízkopříjmových domácností. K nim patřily například domácnosti seniorů v penzi, domácnosti s příspěvkem na bydlení nebo domácnosti s přiznaným příspěvkem invalidity 3. stupně. Od začátku září však jsou tyto podpory o něco nižší.
Nová zelená úsporám
Další změnou je, že nově se dotace na kotle přesouvají pod projekt Nová zelená úsporám Light. Přední špičky pak domácnosti nabádají k tomu, aby výměnu kotle neoddalovaly.
„Apelujeme proto na všechny, kteří žádost ještě nepodali, aby tak učinili co nejdříve. Výše dotací z obou programů bude oproti současným částkám od 1. září 2024 snížena o jednotky až desítky tisíc, podle druhu zdroje vytápění. Vyplatí se proto podat žádost do 31. srpna 2024 a případně instalaci lze provést později,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Pomoc s vyřízením žádosti dotace na výměnu kotle je nabízena v rámci kotlíkových dotací od jednotlivých krajů. „Ministerstvo zajišťuje poradenství prostřednictvím středisek EKIS nebo Místních akčních skupin (MAS) sdruženými pod NZÚ Light. I tam je možné obrátit se s dotazy na výměnu nevyhovujících kotlů, a právě s těmito poradci probrat do budoucna třeba i možnosti zateplení svého domu jak v programu NZÚ, tak NZÚ Light,“ doplnil ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.
Přečtěte si: Jak odvzdušnit topení?
Jak na to?
Vzhledem k tomu, že zákaz kotlů výše uvedených emisních tříd platí, apelujeme na ty, kteří tak ještě neučinili, aby žádost o dotaci začali vyřizovat co nejdříve. Už z toho důvodu, že když by se u vás zastavila kontrola, budete mít v ruce dokument o tom, že na výměně kotle se už pracuje.
I následkem toho by mohl být případný postih ze strany úřadů mírnější než v případě, že ani po 1. září neprojevíte žádnou snahu o nápravu již nastalé situace.
Vzhledem k tomu, že mnoho firem, co instaluje vytápění, může pomoci dotaci úspěšně vyřídit, vy se nemusíte prakticky už vůbec o nic starat.
Žádost také můžete podat na Portálu občana. Dávejte si však pozor, abyste vstoupili na správné stránky a ne na ty podvržené.
Napsat komentář