Pokud stavíte dům, neobejde se bez kvalitních základů. Jinak hrozí, že spadne, nebo ho odnese první vichřice. Proto má dům základovou desku. Je ale možné si takto důležitou část domu udělat svépomocí? A pokud ano, jak?
Určitě znáte pohádku o prasátkách, která si postavila dům. Dvě prasátka si s ním nedala moc práce, takže jim ho pokaždé odfoukl zlý vlk. Jen poslední prasátko, které bylo opravdu pečlivé, mělo štěstí a domeček mu zůstal.
Tento příklad se dá aplikovat i na problematiku základové desky. Pokud ji nebudete mít dobře udělanou, nelze očekávat, že váš dům něco vydrží.
Je to ale disciplína pro samouky, nebo je lepší ji nechat odborníkům?
Proč je základová deska tak důležitá?
Základová deska sice není obvykle vidět, ale má nejdůležitější úlohu. Jde o pevnou plochu, která nese celou konstrukci. Z toho důvodu musí být udělaná doopravdy kvalitně a při jejím budování jsou uplatňovány hodně velké nároky. Při budování základové desky musíte brát v úvahu nejen velikost stavby a její typ, ale také druh podloží, na kterém bude dům stát.
V hlavní roli beton
Základová deska se dělá z betonu. Ten ale nemůže být jen tak ledajaký. Jde o speciální beton, který dosahuje pevnostní třídy C 16/20. Pro tento beton se používá název beton B20. Mezi jeho klady patří cenová dostupnost (nezapomínejte, že na základy domu ho budete potřebovat opravdu hodně) a mimořádná pevnost. Beton si ale nevybíráte sami. Doporučí vám ho projektant domu, který spolupracuje se statikem.
Existuje jen jeden typ základové desky?
Když se takhle ptáme, tak je prakticky jisté, že typů základových desek existuje několik. Existuje základová deska na štěrku, která se hodí pro běžné stavby. Její výroba je navíc jednoduchá a cenově dostupná. Proto si tuto variantu nejčastěji volí lidé, kteří chtějí stavět svépomocí. Musíte ale počítat s horší tepelnou izolací desky.
Dále existuje plovoucí deska. Typická je pro ni hluboká základová jáma. Ta se pak vyplňuje pěnosklem atd. Výhodou této desky jsou skvělé termoizolační vlastnosti. Je drahá, ale ideální pro pasivní stavby.
A existuje ještě jedna možnost. Tou je zabetonování desky do vrstvy extrudovaného polystyrenu. Opět má dobré termoizolační vlastnosti. Je u ní ale důležité upravit si správně její podloží.
Dá se to udělat svépomocí?
Abyste to zvládli, musíte:
- Mít povolení
- Si vymezit vápnem základy
- Si pozvat geodety, kteří vám vše vyměří
- Mít lavičky
- Udělat základové pasy
- Udělat základovou desku
I když to vypadá velmi jednoduše, ve skutečnosti se v každém bodu ukrývá obrovské množství náležitostí, práce a záludností. Pokud je nezvládnete, nemůžete očekávat, že něco postavíte. (Nebo, že váš dům bude opravdu vhodný k bydlení.)
Ať už vás to tedy jakkoliv svádí, vzhledem k výši investice do stavby nemovitosti je opravdu důležité mít vše udělané pořádně. Určitě nechcete riskovat, že budete mít všechno hotové a dům vám pak spadne jednoho dne na hlavu.
Kolik stojí?
Ceny stavebních materiálů letí strmě vzhůru. Ještě nedávno ale byla cena základové desky obvyklé velikosti okolo 150 000 až 250 000 korun. S tím, že cena desky, kterou vytvoří firma, bude vždycky vyšší, než cena desky, kterou si uděláte svépomocí.
Vzhledem k existujícím rizikům se však vyplatí si za práci řemeslníků v tomto ohledu připlatit. Nejde o malování pokojů, ani o pokládání polštářů na gauč.
Co myslíte vy? Dá se budování základové desky domu zvládnout svépomocí?
Napsat komentář