Pokud máte zahradu do kopce, je pochopitelné, že v určité fázi bydlení začnete uvažovat o zpevnění svahu, který tím můžete chránit před nebezpečným sesuvem. Dá se ale zpevnit svah svépomocí? A pokud ano, jak?
Zámková dlažba na terase a parkovacím stání je už dávno položená a dost možná už jste zvládli i výměnu oken, okapů a dalších nezbytností, které zvyšují kvalitu vašeho bydlení. Po nějaké době se ale pozornost většiny lidí přesune z nemovitosti směrem na zahradu, která taktéž vyžaduje speciální úpravu a péči.
Tip: Víte, jak funguje katastrální mapa?
Nejde ani tak o to, jestli pro výstavbu budoucího altánku použijete bukové dřevo, kdybyste ho měli stavět na nebezpečném svahu, který může po větším dešti hrozit sesuvem. Proto se vyplatí investovat pozemku svůj čas a úsilí a nejprve se ujistit, že pro vás a vaši rodinu nepředstavuje v budoucnosti riziko.
Proč je zpevnění svahu důležité?
Kromě toho, že zpevněný svah bude s největší pravděpodobností držet na svém místě, může vám nabídnout i zajímavé řešení jednotlivých záhonků. Pokud tedy toužíte po nekonečných kaskádách s gabiony, zpevněný svah budete při jejich tvorbě nepochybně potřebovat.
Tipy pro zpevnění svahu
Opěrné zídky
Pokud je svah hodně prudký, dobrým řešením bývají nejrůznější opěrné zídky, které dovedou chránit svah před sesuvem, ale zároveň vám mohou nabídnout prostor pro pěstování vašich oblíbených rostlin. Zabijete tedy dvě mouchy jednou ranou. Někteří lidé si volí klasické svahovky, ze kterých postaví celou zeď, další používají i nejrůznější tvárnice a cihly, za jejichž hranou vytvoří terásku z rostlin.
Počítejte ale s tím, že drtivá většina opěrných zídek bude vyžadovat důkladnou terénní úpravu pozemku. Zídka by měla být z odolného materiálu, který se dovede poprat s větší zátěží. Někdy může být dokonce nutné vyhloubení a vybudování pevných základů. Také je docela dobře možné, že budete muset část svahu za zídkou odkopat a zarovnat.
Kamení
Kdo má jen malou vyvýšeninu, kterou potřebuje zpevnit jen na několika málo místech, ten může zpevnit svah většími kameny, které se do svahu dostatečně zakotví. Mezi kameny pak můžete vysadit půdopokryvné rostliny, které dovedou svými kořeny vytvořit dodatečnou ochrannou síť. Ve své podstatě tedy půjde o takovou funkční zahradní skalku.
Síť a rostliny
Někteří lidé dávají přednost čisté zeleni bez zídek a dalších stavebních prvků. Samozřejmě, tuto možnost si můžete taktéž zvolit, je ale důležité vybrat si správný druh rostlin, vysázet je v dostatečné hustotě a v ideálním případě je ještě opatřit ochrannou sítí pod nimi. Síť se může časem vstřebat, nemělo by to být ale dříve, než vznikne dostatečně bujný zelený porost.
Jak se to dělá?
Když už nyní máte rámcovou představu o tom, čím vším můžete svůj svah na zahradě zpevnit, je důležité vědět, jakým způsobem se máte pustit do práce. Hned na úvod je také třeba zmínit, že to bude pořádná fuška, u které se rozhodně zapotíte.
Potřebujete:
- Zarovnat povrch svahu
- Odstranit přebytečné předměty (kameny, rostliny…)
- Navážku ornice (případně můžete dát zpátky část dříve odkopané hlíny)
- Vyhloubat v koruně a v patě svahu rýhy o minimální hloubce 250 mm a šířce 500 mm
- Upevnit rohože na místo
- Položit protierozní ochranu
- Vysadit zeleň
U jiných metod také nejspíš budete muset odkopat a zarovnat část svahu u plánované zdi, která potřebuje i vyhloubení dostatečných základů. (Protože vlivem deště se může svah začít sesedat.) Vzhledem k tomu, že jde o náročnější stavební práci, která by se měla udělat opravdu pořádně, na vašem místě bychom pro svůj klid raději investovali do odborných služeb, u kterých existuje solidní jistota, že vám svah jednoho dne neujede a nespadne na hlavu.
Když se vám tento náročný úkol podaří, uvidíte, že se časem dopracujete ke krásné, ale zároveň funkční zahradě, na kterou bude radost pohledět.
Řešili jste někdy ochranu svahu na zahradě? Pokud ano, jakou metodu jeho zpevnění jste si vybrali?
Napsat komentář